Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Dane do wydania

Apple kontra Facebook. Spór o ochronę prywatności

Teraz użytkownicy systemu operacyjnego iOS, są ostrzegani w chwili instalowania nowej aplikacji, jeśli chce ona zbierać o nich szczegółowe dane. Teraz użytkownicy systemu operacyjnego iOS, są ostrzegani w chwili instalowania nowej aplikacji, jeśli chce ona zbierać o nich szczegółowe dane. Max Skorwider / Polityka
Między Apple a Facebookiem rozgorzała medialna wojna. Teoretycznie chodzi o ochronę prywatności. W praktyce o to, czy za usługi w sieci mamy płacić naszymi danymi czy pieniędzmi.
Dla koncernu Zuckerberga zbierane ze wszystkich możliwych źródeł informacje to waluta, którą za pośrednictwem reklamodawców zamienia w realne, i to wielkie pieniądze.Stephen Lam/Reuters/Forum Dla koncernu Zuckerberga zbierane ze wszystkich możliwych źródeł informacje to waluta, którą za pośrednictwem reklamodawców zamienia w realne, i to wielkie pieniądze.

Tim Cook, 60-letni szef koncernu Apple, i Mark Zuckerberg, 36-letni założyciel i prezes Facebooka, raczej za sobą nie przepadają. Dzieli ich spora różnica lat, doświadczeń i inne spojrzenie na świat. Oficjalnie nic nie wiadomo o personalnych animozjach, ale konflikt ich firm to dziś najpoważniejsze starcie wśród technologicznych gigantów.

Apple, Facebook, Microsoft, Amazon i Alphabet (właściciel wyszukiwarki Google) starają się dyskretnie rozwiązywać spory. Obecnie mają silnego, wspólnego adwersarza – polityków po obu stronach Atlantyku, którzy nawołują do ostrzejszych regulacji, do egzekwowania należnych podatków od gigantycznych zysków, a nawet do rozbicia najpotężniejszych koncernów na mniejsze spółki.

Polityka 19.2021 (3311) z dnia 04.05.2021; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Dane do wydania"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021