Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Stowarzyszenie żywych ekonomistów

Wojciech Paczos Wojciech Paczos Dobrobyt na Pokolenia/Napokolenia.pl
Trzydziestolatkowie. Robią kariery na renomowanych zachodnich uczelniach. Są w głównym nurcie ekonomicznych debat, którymi żyje świat. Swoją nieformalną grupę nazwali „Dobrobyt na pokolenia”. Nie ma jednak w Polsce partii, która chciałaby z ich porad korzystać.
Joanna Clifton-SpriggDobrobyt na Pokolenia/Napokolenia.pl Joanna Clifton-Sprigg

Nie kibicują żadnej partii, nikomu nie zamierzają też pomóc w wygraniu wyborów. Politycy rewanżują się niechęcią. Dla liberałów ze środowiska Forum Obywatelskiego Rozwoju prof. Balcerowicza są skrajną lewicą, aktywistom Partii Razem mogą jednak wydawać się ukrytymi libkami. Wyborców Platformy Obywatelskiej i Polski 2050 Szymona Hołowni niepokoi, że negują zasady, które ich pokolenie uważało za święte. Dobrze wykształceni na Zachodzie młodzi ekonomiści nie są obecnie potrzebni żadnej partii.

Ale nie rezygnują: publikują w mediach społecznościowych, korzystają z zaproszeń, ale cieszą się też, gdy inni ich cytują, nawet bez podania źródła. Jak wtedy, gdy na wpisie premiera na Twitterze odnaleźli kawałek swego tekstu o koronawirusie bez powołania się na autora.

Dzwonię w sprawie dobrobytu – zakomunikował dr Wojciech Paczos (ur. w 1984 r.), obecnie wykładowca Cardiff University, Pawłowi Doligalskiemu (1987 r.), dziś związanemu z Uniwersytetem w Bristolu. – Twojego czy mojego? – zaśmiał się Paweł. – Naszego, na pokolenia – odpowiedział Paczos.

Nazwa „Dobrobyt na pokolenia” spodobała się internautom, w przeciwieństwie do poprzednich, brzmiących za sztywno, akademicko albo frywolnie, jak np. fish and chips. Pomysł stworzenia think tanku, który będzie wpływał na debatę publiczną w Polsce, zrodził się jesienią 2018 r.

Wojtek, Paweł i ja spotkaliśmy się na piwie we Florencji, robiliśmy doktoraty w tamtejszym European University Institute – wspomina dr Joanna Franaszek (1987 r.), która jako jedyna po doktoracie zdecydowała się wracać do kraju. Dziś wykłada na SGH. Pozostali też nie uważają się za emigrantów, po prostu płacą podatki w innych krajach, założyli tam rodziny, mają dzieci.

Polityka 26.2021 (3318) z dnia 22.06.2021; Rynek; s. 51
Reklama