„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Elektryzująca przyszłość

Nie mamy narodowego e-auta, ale mamy baterie

Na terenie Euro-Parku Kobierzyce pod Wrocławiem swoją gigantyczną fabrykę baterii do samochodów elektrycznych ma koreańska firma LG Chem Wrocław Energy. Na terenie Euro-Parku Kobierzyce pod Wrocławiem swoją gigantyczną fabrykę baterii do samochodów elektrycznych ma koreańska firma LG Chem Wrocław Energy. ARP
Koncerny motoryzacyjne zapowiadają rezygnację z silników spalinowych. Kłopot w tym, że auta elektryczne potrzebują milionów baterii litowo-jonowych. Nagle okazało się, że Polska jest europejskim centrum produkcji baterii. Dlaczego my?
Samochodowa bateria litowo-jonowa.Shutterstock Samochodowa bateria litowo-jonowa.

Wyrok na auta spalinowe może zapaść już w lipcu. Z informacji, jakie dochodzą z Komisji Europejskiej, wynika, że poważnie rozważane jest wprowadzenie od 2035 r. zakazu sprzedaży nie tylko samochodów spalinowych, ale nawet hybrydowych. To element unijnego planu Zielonego Ładu, czyli osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r. Bez eliminacji emisji CO2 powodowanych przez transport to się nie uda. Dlatego plan ma dodatkowo zobowiązać koncerny samochodowe, by jeszcze w tej dekadzie w większym stopniu ograniczyły emisję dwutlenku węgla lecącego z rur wydechowych nowych aut.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Elektryzująca przyszłość"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020