Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Wizje w 3D

Pisowskie 3D: dług, danina, drożyzna

PiS ma zamiar sięgnąć do kieszeni podatników, żeby stworzyć system jeszcze gorszy niż obecny. PiS ma zamiar sięgnąć do kieszeni podatników, żeby stworzyć system jeszcze gorszy niż obecny. Max Skorwider
Donald Tusk ruszył w Polskę pod hasłem 3D: dług, daniny, drożyzna. Pokazują trzy, jego zdaniem największe, zagrożenia dla kraju, które przyniosły rządy PiS. Dla wielu młodych to dziaderskie strachy, których oni się nie boją.
W Polsce numerem jeden jest PKN Orlen, wart nieco ponad 33 mld zł.Anatol Chomicz/Forum W Polsce numerem jeden jest PKN Orlen, wart nieco ponad 33 mld zł.

Dług

Samo słowo „dług” pachnie Balcerowiczem, liberalizmem, który – zdaniem młodych – skończył się definitywnie. Nie tylko w Polsce, nawet w Stanach Zjednoczonych. Pieniądze drukuje i rozdaje nie tylko NBP i Kaczyński, ale także FED i Biden oraz cała Unia, w o wiele większych niż u nas ilościach. I nikt tam o olbrzymim długu państwa nie mówi, za o wiele większe zagrożenie uważana jest recesja; oliwienie gospodarki pustymi pieniędzmi ma jej zapobiec. Dlaczego mielibyśmy zachowywać się inaczej? Tylko dlatego, że Aleksander Kwaśniewski uległ naciskom Balcerowicza i wpisał do naszej konstytucji limit dozwolonego zadłużania państwa na poziomie 60 proc. PKB? W dodatku nie bardzo wiadomo, dlaczego właśnie tyle?

Wprawdzie identyczną granicę stanowi kryterium z Maastricht, ale nikt w Unii już o nim dziś nie pamięta. Pandemia spowodowała, że mało który kraj je spełnia, Komisja Europejska prognozuje, że pod koniec obecnego roku łączny dług 27 krajów Wspólnoty osiągnie 95 proc. PKB, a Polsce do tego daleko. Więc czym ten Tusk straszy?

Młodzi, zwłaszcza nastawieni lewicowo, a to dziś w miastach dominująca postawa – jeśli w ogóle interesują się ekonomią, to raczej Nową Teorią Ekonomiczną (Modern Monetary Theory), według której granice długu nie istnieją. Państwa nie tylko mogą, ale wręcz powinny się zadłużać, pieniądze dzisiaj są takie tanie. Długi łatwo będzie spłacić, albo jeszcze lepiej – zrolować. Z życzliwością do tej teorii odnosi się osiemdziesięcioletni idol amerykańskiej młodzieży Bernie Sanders, ale ostrzega przed nią noblista Paul Krugman, zadając pytanie: jeśli się zadłużać, to na co?

W ostatnich dniach giełdowa wartość Facebooka na amerykańskiej giełdzie przekroczyła bilion dolarów, dla ułatwienia – tysiąc miliardów.

Polityka 29.2021 (3321) z dnia 13.07.2021; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Wizje w 3D"
Reklama