Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Kwadratura czterech kółek

Fit for 55 – czyli wyboista droga do nowej zielonej UE

Jan Koza
Witajcie w nowym zielonym świecie, w jaki ma się zamienić Unia Europejska. Żeby to osiągnąć, czeka nas jednak trudna i wyboista droga. Jej szlak wyznacza ogłoszony właśnie nowy unijny plan Fit for 55.
Jedynie Volkswagen i Volvo mają dziś wiarygodne strategie przestawienia się na napęd elektryczny.PantherMedia Jedynie Volkswagen i Volvo mają dziś wiarygodne strategie przestawienia się na napęd elektryczny.

W środku lata szefowie koncernów motoryzacyjnych pocili się, ale nie z powodu temperatury, tylko z nerwów. W czerwcu portal Politico dotarł do projektu dyrektywy UE przewidującej radykalne cięcia samochodowych emisji CO². W branży powiało grozą, bo już dziś przemysł samochodowy ma problemy, by zmieścić się w unijnej normie. Ta wymaga, by średnia emisja na statystyczny samochód osobowy z puli wyprodukowanej przez koncern w danym roku nie przekraczała 90 g CO² na kilometr. To wyjątkowo mało, a za każdy gram nadwyżki płaci się słone kary.

Polityka 31.2021 (3323) z dnia 27.07.2021; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Kwadratura czterech kółek"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022