Rynek

Dlaczego należy pamiętać o wentylacji dachu?

blachodachówka LOARA blachodachówka LOARA Materiały klienta
Przy wyborze pokrycia trzeba pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji dachu. Dzięki temu będzie mógł on dłużej służyć domownikom.

Dach kojarzy się najczęściej z różnymi rodzajami pokrycia domu, jednak składa się również z wielu innych elementów. Część z nich odpowiada za odpowiednią wentylację. Ogromnym zagrożeniem dla konstrukcji całego domu jest wilgoć. Jej nadmiar niszczy różne elementy budynku, w tym również dach, którego więźba (szkielet) jest wykonana najczęściej z drewna. Dlatego bardzo ważne jest przewietrzanie warstw dachu, które mają układ umożliwiający przepływ powietrza. Powinno ono przemieszczać się sprawnie i bez przeszkód, bo wraz z nim usuwany jest nadmiar wilgoci. A ten może zagrozić drewnianej konstrukcji dachu i jego izolacji termicznej.

blachodachówka MODUSMateriały klientablachodachówka MODUS

Aby nie dopuścić do wykraplania się pary wodnej i zawilgocenia warstw dachowych, trzeba wykonać szczeliny wentylacyjne. Ich wlot znajduje się w okapie, natomiast wylot w kalenicy i narożach dachu. Nie powinny być one zupełnie otwarte, stąd konieczne są rozwiązania pozwalające na odprowadzanie wilgoci, ale jednocześnie zachowujące szczelność pokrycia. W tym celu stosuje się różne akcesoria dachowe, które należy zakupić razem z pokryciem dachowym.

startowa łata wentylacyjnaMateriały klientastartowa łata wentylacyjna

Wybierając blachodachówkę, warto zdecydować się także na startową łatę wentylacyjną. Wyrób ten ułatwia przemieszczanie się powietrza pod połacią. Perforowane „czoło” łaty posiada drobne otwory, które są na tyle duże, aby wentylacja funkcjonowała bez problemów, ale równocześnie na tyle drobne, aby pod pokrycie nie przedostały się zwierzęta – ptaki lub drobne gryzonie. Łata nadaje się do montażu pod większością blachodachówek. To element należący do standardowych obróbek blacharskich, dlatego jego powierzchnia jest pokrywana tymi samymi powłokami zabezpieczającymi co wszystkie pokrycia dachowe. Dzięki temu zachowujemy spójność kolorystyczną dachu. A równocześnie możemy liczyć na długie i bezpieczne użytkowanie, bo renomowani producenci zapewniają nawet pięćdziesięcioletnią gwarancję techniczną.

taśma wentylacyjna pod kalenicąMateriały klientataśma wentylacyjna pod kalenicą

W kalenicy i w narożach montuje się taśmy wentylacyjne. Pełnią one dwie funkcje: zapewniają wentylację (dzięki perforacji lub szczotkom) oraz uszczelniają styk połaci. Taśmy te osłania się gąsiorami, czyli specjalnie uformowanymi elementami dopasowanymi do pokrycia dachowego. Niektóre dachy wymagają dodatkowo wspomagania wentylacji na połaci. Taką rolę z powodzeniem pełnią kominki wentylacyjne i odpowietrzające. Należy je jednak rozróżnić, ponieważ spełniają inne funkcje. Kominki wentylacyjne służą wymianie powietrza w pomieszczeniu. Natomiast kominki odpowietrzające utrzymują odpowiednie ciśnienie w rurach.

pas wentylacyjny przy okapie dachuMateriały klientapas wentylacyjny przy okapie dachu

Liczba i rodzaj niezbędnych akcesoriów dachowych zależą od tego, jaki kształt ma dach i jak bardzo jest skomplikowany. Im więcej połaci, tym koniecznych jest więcej akcesoriów. Wszystkie te elementy najlepiej jest zamawiać w komplecie razem z pokryciem, aby zapewnić identyczną kolorystykę i architektoniczną spójność. Warto o pomoc zwrócić się do doradców firm produkujących blachodachówki. Pomogą oni wybrać najlepsze rozwiązania nawet przy skomplikowanych połaciach. Odpowiednio dobrany i fachowo zamontowany system akcesoriów dachowych zagwarantuje nie tylko wysoką estetykę dachu, ale także zapewni jego trwałość i szczelność.

Materiał powstał we współpracy z firmą Blachy Pruszyński

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama