Rynek

Biuro zawsze bezpieczne

Biuro zawsze bezpieczne Biuro zawsze bezpieczne Materiały klienta
Wykonywanie obowiązków w domu pozwala na elastyczne gospodarowanie czasem i nierzadko lepszą efektywność. Jednak zamiast trzymać laptop na kolanach trzeba zadbać o własne zdrowie.

Nawet jeśli praca zdalna traci nieco na popularności, wiele osób na pewno nie wróci już do trybu sprzed pandemii. Coraz więcej firm wprowadza różne modele hybrydowego wykonywania obowiązków i pozwala zatrudnionym na pracę z domu na przykład w jeden czy dwa dni w tygodniu. Jednak minione miesiące pokazały, że biuro w mieszkaniu musi być dobrze zorganizowane. W przeciwnym razie czeka nas nie tylko ogromny stres, ale też problemy zdrowotne. O czym warto pomyśleć, aby praca zdalna była nie tylko efektywna, lecz również bezpieczna?

Pamiętajmy o otoczeniu – to właśnie od niego należy zacząć projektowanie ergonomicznego miejsca do pracy. Biurko powinno być ustawione bokiem do okna tak, aby ani światło naturalne, ani też sztuczne nie padało bezpośrednio na ekran, tworząc odblaski. Źródło światła nie powinno być też umieszczone bezpośrednio za ekranem, oślepiając użytkownika i tworząc kontrast między materiałem na ekranie monitora oraz tłem. Jeżeli pomieszczenie posiada okna, to powinny mieć one możliwość zasłonięcia, najlepiej przy użyciu rolety. Zadbajmy o dostęp świeżego powietrza i jego jakość we wnętrzu. Pomogą w tym oczyszczacze powietrza, ale duże znaczenie ma też obecność roślin, produkujących tlen.

Biuro zawsze bezpieczneMateriały klientaBiuro zawsze bezpieczne

Przygotowując stanowisko do pracy na komputerze, powinniśmy zacząć od ustawienia odpowiedniej wysokości ekranu monitora (lub laptopa) oraz siedziska krzesła. Ręce muszą spoczywać na biurku pod kątem prostym lub lekko rozwartym. Kolana powinny być zgięte również pod kątem prostym albo lekko rozwartym. Przód siedziska nie może uciskać nóg w zgięciu. Stopy zaś powinny płasko spoczywać na podłodze. Jeżeli nie jest to możliwe, trzeba pomyśleć o podnóżku pod stopy. Odpowiednie wsparcie kręgosłupa w odcinku lędźwiowym osiągniemy dzięki zastosowaniu profilowanej podpórki pod plecy.

Często popełnianym błędem jest praca na laptopie, gdy znajduje się on bezpośrednio na kolanach lub płasko na blacie biurka. Laptop powinien być ustawiony na osobnej podstawie z regulacją wysokości. Znacznie wygodniej obsługiwać komputer przenośny przy użyciu zewnętrznej klawiatury i myszki. Podkładki ergonomiczne pod mysz i przed klawiaturę umożliwiają zachowanie neutralnej (bez ucisku w obrębie nadgarstka) pozycji dłoni w trakcie pracy. Pamiętajmy, aby korzystając z podkładki, podpierać dolną część dłoni, a nie bezpośrednio nadgarstek.

Najlepiej, gdy górna krawędź ekranu laptopa czy monitora znajduje się na odległość wyciągniętej ręki (ok. 40-70 cm), bezpośrednio na linii wzroku. Nie zapomnijmy o ustawieniu odpowiedniej wielkości czcionek na ekranie oraz wyregulowaniu jego jasności i kontrastu. Dokumenty, używane podczas pracy, powinny się znaleźć po stronie oka dominującego albo bezpośrednio przed użytkownikiem pomiędzy klawiaturą a ekranem na odpowiedniej wysokości. Dzięki temu można zmniejszyć ilość wykonywanych ruchów głowy.

W stworzeniu wygodnego, domowego biura pomóc może nam szereg akcesoriów:

  • Podnóżki ułatwiają przyjęcie poprawnej postawy podczas siedzenia. Podtrzymują stopy w prawidłowej pozycji, rozluźniają mięśnie i minimalizują ryzyko wystąpienia skurczy. Jednocześnie poprawiają krążenie i przepływ krwi. Dzięki prawidłowemu ustawieniu stóp i poprawie pozycji siedzącej zmniejsza się nacisk na nogi i dolną część pleców.
  • Podpórki na krzesło pomagają wyeliminować ból pleców. Ułatwiają poprawę postawy, zapewniając prawidłowe ustawienie kręgosłupa w pozycji siedzącej. Podpórki mogą zapewnić podparcie kręgosłupa na jego całej wysokości lub tylko w odcinku lędźwiowym. Wybrany rodzaj podpórki powinien zależeć od budowy ciała użytkownika i parametrów używanego krzesła. Materiałem, z którego wykonana jest podpórka, może być pianka pamięciowa dopasowująca się do kształtu ciała użytkownika, co zapewnia dodatkowe wsparcie pleców.
  • Podkładki ergonomiczne pod mysz i przed klawiaturę zapewniają odpowiednie wsparcie dla rąk. Pozwalają one uniknąć bezpośredniego kontaktu dłoni z twardą powierzchnią biurka. Dostępne w wersji wykończonej tkaniną zapewniają nadgarstkom miękkie oparcie. Podkładki wypełnione żelem gwarantują pewne podparcie i są łatwiejsze do czyszczenia.
  • Ramiona na monitory pozwalają zwolnić miejsce na biurku, umożliwiają też łatwą regulację wysokości ekranu. Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które często dzielą ze współpracownikami informacjami wyświetlanymi na monitorze lub gdy biurko jest używane przez kilku użytkowników. Aby bezpiecznie i prawidłowo korzystać z ramion, należy stosować dopasowane do nich monitory o określonej przekątnej ekranu i ciężarze.

Materiał powstał we współpracy z firmą Fellowes

www.fellowes.pl

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021
Reklama