„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Przyszłość należy do zrównoważonych organizacji

Głosuj na eko projekty z Raben Głosuj na eko projekty z Raben mat. pr.
Wzrost zysków, zwiększenie skali działalności, rozszerzenie oferty – to już nie jedyne mierniki sukcesu przedsiębiorstw. Równie istotne jest ograniczanie wpływu na środowisko, współpraca z lokalną społecznością czy dbałość o pracowników, realizowane na podstawie specjalnie opracowanej strategii.

To domena firm myślących perspektywicznie i stawiających na zrównoważony rozwój – takich jak Grupa Raben, jeden z największych operatorów logistycznych w Europie. W tym roku Raben świętuje 90-lecia istnienia w Europie. Tak długie funkcjonowanie na rynku i ciągła ekspansja świadczą o dogłębnym rozumieniu branży, świetnym wyczuciu trendów biznesowych oraz potrzeb szerokiego grona interesariuszy. W ostatnich latach, w coraz większym stopniu dotyczą one zrównoważonego rozwoju, stąd w Grupie Raben zwiększenie wysiłków w tym kierunku. Wynika to z odpowiedzialności społecznej, troski o przyszłe pokolenia i los planety, które towarzyszą firmie rodzinnej od lat i są wpisane w jej DNA. Teraz, w obliczu kryzysu klimatycznego i kurczących się zasobów, taka postawa ma większe znaczenie niż kiedykolwiek.

Ważne miejsce w strategii Grupy Raben zajmuje walka ze zmianami klimatumat. pr.Ważne miejsce w strategii Grupy Raben zajmuje walka ze zmianami klimatu

O poważnym traktowaniu tego zagadnienia świadczy powołanie w Grupie specjalnego komitetu decyzyjnego, któremu przewodzi prezes Ewald Raben, oraz opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju, opartej na trzech filarach: środowisko, wpływ społeczny i ład korporacyjny. Przyjęty w 2019 r. dokument pozwala działać na rzecz środowiska i wszystkich interesariuszy w sposób długofalowy, ustrukturyzowany i kompleksowy. Jego naturalną konsekwencją jest raportowanie wyników w poszczególnych obszarach – w tym roku było to sprawozdanie „Drive do zrównoważonego rozwoju 2020”.

Dążenie Grupy Raben do zrównoważonego rozwoju jest umocowane nie tylko w strategii, ale także w zobowiązaniach finansowych. W lipcu br. Grupa otrzymała kredyt powiązany ze zrównoważonym rozwojem (Sustainability Linked Loan – SLL), jako jeden z pierwszych przedstawicieli europejskiej branży logistycznej oraz druga firma w Polsce. Pięcioletnia umowa opiewa na kwotę 225 mln EUR, a w transakcji wzięło udział siedem instytucji finansowych. Dzięki kredytowi SLL możliwe będzie osiągnięcie celów wyznaczonych w strategii zrównoważonego rozwoju, m.in. zmniejszenie intensywności emisji CO2 w całej działalności czy równe szanse dla kobiet i ich obecność na stanowiskach kierowniczych.

Dążenie Grupy Raben do zrównoważonego rozwoju jest umocowane nie tylko w strategii, ale także w zobowiązaniach finansowychmat. pr.Dążenie Grupy Raben do zrównoważonego rozwoju jest umocowane nie tylko w strategii, ale także w zobowiązaniach finansowych

Ważne miejsce w strategii zajmuje walka ze zmianami klimatu, m.in. poprzez redukcję emisji. W Polsce Grupa Raben zakupiła energię na lata 2021-2022 ze świadectwami pochodzenia ze źródeł odnawialnych. Oprócz tego podpisała z PGE Obrót siedmioletni kontrakt (Power Purchase Agreement), na mocy którego od 2023 roku w Polsce będzie korzystać w 100% z zeroemisyjnej energii. PPA gwarantuje bezpośrednie dostawy zielonej energii z dedykowanych farm fotowoltaicznych wybudowanych specjalnie dla Grupy Raben. Oznacza to szacunkowe zmniejszenie emisji w związku z poborem energii elektrycznej o 80% (zakres 2) i o 30% (zakres 1 i 2) w całej Grupie Raben i jednocześnie wkład operatora w rozwój krajowej zielonej energetyki.

Dopełnieniem tego jest edukacja ekologiczna i działania mające kompensować negatywny wpływ firmy na środowisko. Dzięki wieloletniej akcji nasadzeń w Polsce rośnie już niemal 30 000 drzew posadzonych przez Raben, zaś niebawem, we współpracy z Fundacją Aeris Futuro, firma posadzi kolejnych 10 000 drzew w Parku Narodowym Gór Stołowych. Ponadto właśnie trwa głosowanie na eko projekty, będące zwieńczeniem jubileuszowej trasy Eco2Way po Europie. Do 30 listopada br. internauci mogą oddać głos na jedną z trzech inicjatyw: ratunek dla 10 tys. nietoperzy w Niemczech, oczyszczanie włoskich plaż za pomocą podwodnego drona lub stworzenie oazy dla bocianów białych w Czechach. Głosowanie odbywa się poprzez stronę www.raben90years.com, a projekt, który uzyska największe poparcie, otrzyma dofinansowanie od Grupy Raben. W ten sposób Raben włącza swoich interesariuszy w międzynarodową akcję na rzecz ochrony środowiska.

Materiał powstał we współpracy z Grupą Raben

W Polsce Grupa Raben zakupiła energię na lata 2021-2022 ze świadectwami pochodzenia ze źródeł odnawialnychmat. pr.W Polsce Grupa Raben zakupiła energię na lata 2021-2022 ze świadectwami pochodzenia ze źródeł odnawialnych

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama