Rynek

Słoneczna strona mocy

Fotowoltaiczny boom

Boom energetyki słonecznej sprawił, że w ciągu kilku lat niemal od zera doszliśmy do ponad 5 GW mocy zainstalowanej (w czerwcu było 5232 MW). Boom energetyki słonecznej sprawił, że w ciągu kilku lat niemal od zera doszliśmy do ponad 5 GW mocy zainstalowanej (w czerwcu było 5232 MW). Przemek Świderski / Reporter
Już ponad 600 tys. polskich rodzin zainwestowało w panele fotowoltaiczne, tworząc domowe elektrownie. Jedni z braku zaufania do państwowej energetyki, inni skuszeni ulgami i dotacjami, z nadzieją, że zarobią na sprzedaży prądu. I zrobił się problem.
Dziś tym, co najbardziej fascynuje Polaków w energii słonecznej, są nie zaawansowane technologie, ale pieniądze.EAST NEWS Dziś tym, co najbardziej fascynuje Polaków w energii słonecznej, są nie zaawansowane technologie, ale pieniądze.

Budżet tegorocznej, trzeciej edycji programu „Mój Prąd” został już niemal wyczerpany. Z ogromnej kwoty 534 mln zł, którą przeznaczono na dofinansowanie 178 tys. mikroinstalacji fotowoltaicznych, zostało do rozdysponowania jedynie ok. 7,5 mln zł” – informował na początku października Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przewidując, że pozostała kwota wystarczy na dofinansowanie 2,5 tys. instalacji, a więc zniknie w ciągu dwóch dni.

Trwający od kilku lat fotowoltaiczny boom sprawił, że i tym razem chętnych było więcej niż pieniędzy.

Polityka 42.2021 (3334) z dnia 12.10.2021; Rynek; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Słoneczna strona mocy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021