Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Medialny aferzysta

Lech Grobelny, założyciel Bezpiecznej Kasy Oszczędności, pojawia się w mediach po raz ostatni.

Policja znalazła jego ciało z raną kłutą, w pawilonie handlowym na Targówku, gdzie mieszkał. Grobelny wiedział, że musi zaistnieć w mediach, żeby ludzie powierzyli mu oszczędności swojego życia. Debatował w telewizji z ministrami finansów – jako pierwszego flekował Mariana Krzaka już w końcówce lat 80. Z dziennikarzami rozmawiał w brudnym dresie, mocząc nogi w miednicy. Uwierzyło mu 11 tys. naiwnych licząc na sowite odsetki. Kiedy jednak rozeszła się plotka, że Grobelny uciekł z pieniędzmi, ludzie rzucili się do kantorów Dorchemu, by wycofać wkłady. Dorchem splajtował, a ujętego w Niemczech Grobelnego osadzono za kratkami i początkowo, skazano na 12 lat.

Grobelny odwołał się i w 2002 r. ostatecznie wygrał – prokurator miał za mało dowodów jego winy. Ludzie powierzyli mu przecież oszczędności dobrowolnie, choć wiadomo było, że to mocno ryzykowny interes. Sam Grobelny gwarantował go jedynie sumą... 50 zł.

Źle znosił nieobecność w mediach. Niedawno znów się w nich pojawił. Ostrzegał o zamachu na Jarosława Kaczyńskiego. Miał go szykować niejaki Szczur, gangster od kilku lat nieżyjący.

Grobelny nie sprawdził się w biznesie, ale w mediach jak najbardziej.

 

Wiadomości:


Czytaj więcej o Lechu Grobelnym:

  • Interesy Grobelnego: Zażądał od Skarbu Państwa 15,93 mln zł za 62 miesiące spędzone w areszcie. Zanim trafił za kraty, był królem życia. Dzisiaj odstawia do skupu puszki po piwie - pisał o Grobelnym Piot Pytlakowski w 2005r.
  • 10 lat bez wyroku: Lata 90. – pierwsze pięciolatki budowy kapitalizmu – przyniosły wiele wielkich afer. Ze Skarbu Państwa jak z dziurawego sita wyciekły strumienie pieniędzy. Aferzyści, zwani przy innych okazjach biznesmenami, nie płacili podatków, naciągali banki i naiwnych klientów. Sprawdziliśmy, co teraz robią i gdzie utknęły ich sprawy.

 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną