Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Dobry zwyczaj: nie oszczędzaj

Dobry zwyczaj: nie oszczędzaj. Jak uciec przed inflacją?

Koszty stosowania kart kredytowych rosną. W tej chwili to poziom 11,5 proc. rocznie. W szybkim tempie drożeją również kredyty konsumpcyjne Koszty stosowania kart kredytowych rosną. W tej chwili to poziom 11,5 proc. rocznie. W szybkim tempie drożeją również kredyty konsumpcyjne Shutterstock
Kredyty są coraz droższe, za to depozyty ludzi i firm wciąż oprocentowane symbolicznie. Banki nie potrzebują pieniędzy swoich klientów, więc kto chce uciec przed inflacją, ten musi ryzykować.
Ostre zęby inflacjiLech Mazurczyk Ostre zęby inflacji

Świat finansów to dżungla. Tak pewnie dzisiaj uważa większość osób trzymających oszczędności w bankach. Od kilku miesięcy widzą regularne podwyżki stóp procentowych, za pomocą których Rada Polityki Pieniężnej próbuje przynajmniej ograniczyć drożyznę. Podczas wcześniejszych kryzysów inflacyjnych po podwyżkach stóp banki od razu wyliczały klientom wyższe raty spłat za kredyty, ale też stopniowo, choć zawsze wolniej, podnosiły oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych. Teraz wygląda to inaczej.

Największe banki już dawno podniosły oprocentowanie wszystkich kredytów, ale wciąż oferują wiele lokat z symbolicznymi odsetkami 0,01 proc. Trochę lepsze depozyty są dla wybranych. I tak Nest Bank oferuje 4 proc. rocznie, a Getin Noble Bank 3 proc. odsetek. Jednak takie promocje dotyczą wyłącznie niewielkich kwot (najczęściej lokat do 10–20 tys. zł), na krótki termin i tylko dla nowych klientów, którzy wysyłają na rachunki w tych instytucjach swoje comiesięczne wynagrodzenie. Kilka banków kusi lokatami czy kontami oszczędnościowymi z 2-proc. odsetkami. Jednak nawet takie oferty są ograniczone czasowo i dla nowych środków, czyli pieniędzy przelanych z innych instytucji.

Według NBP średnie oprocentowanie lokat zakładanych w listopadzie wynosiło zaledwie 0,44 proc. rocznie. To i tak lepiej niż np. w sierpniu, gdy było na poziomie 0,23 proc. Oczywiście oszczędzający liczą na dużo więcej przy prawie dziewięcioprocentowej inflacji. Tym bardziej że w ciągu kilku miesięcy Rada Polityki Pieniężnej podniosła podstawową stopę, zwaną referencyjną z 0,1 do 2,25 proc. I dalej będzie to robić. Teoretycznie zatem średnie oprocentowanie lokat powinno wzrosnąć przynajmniej do ok. 2 proc. Praktyka jest inna.

Nadpłynność

Koszty stosowania kart kredytowych rosną po każdej decyzji Rady Polityki Pieniężnej.

Polityka 6.2022 (3349) z dnia 01.02.2022; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Dobry zwyczaj: nie oszczędzaj"
Reklama