Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Boleśniej od bomb. Czy sankcje na Rosję Putina zdołają ocalić Ukrainę?

Londyński Witanhurst, druga co do wielkości prywatna rezydencja w Wielkiej Brytanii, należy, jak ustaliło BBC, do Andrieja Gurjewa, rosyjskiego magnata nawozowego. Czy uda się ją przejąć? Londyński Witanhurst, druga co do wielkości prywatna rezydencja w Wielkiej Brytanii, należy, jak ustaliło BBC, do Andrieja Gurjewa, rosyjskiego magnata nawozowego. Czy uda się ją przejąć? BEW
Na Ukrainę spadają rosyjskie bomby, a na rosyjską gospodarkę zachodnie sankcje. Mogą one wyeliminować Rosję ze światowej gospodarki. Pytanie: czy ta broń zdoła ocalić Ukrainę?
Po inwazji na Ukrainę część zagranicznych marek wycofała się z Rosji. W wielu rosyjskich sklepach widać puste półki.Vlad Karkov/Zuma Press/Forum Po inwazji na Ukrainę część zagranicznych marek wycofała się z Rosji. W wielu rosyjskich sklepach widać puste półki.

Rosja już na początku marca była uznawana za najostrzej karany sankcjami kraj świata. Wyprzedzała pod tym względem Iran, Syrię i Koreę Północną.

Licznik wskazywał ponad 5 tys. sankcji, czyli więcej niż mają razem wzięte Iran, Wenezuela, Birma i Kuba. Zostały nałożone przez ponad 30 krajów świata, o największym potencjale gospodarczym, w tym przede wszystkim przez USA i Unię Europejską, ale także Wielką Brytanię, Japonię, Koreę Południową, Kanadę, Australię, Singapur, Tajwan. Jest w tym gronie nawet Szwajcaria, bezpieczna przystań miliarderów, która zwykle w takich sytuacjach zasłania się neutralnością.

Księga z nazwiskami

Dziś lista sankcji jeszcze się rozrosła, bo kolejne rosyjskie zbrodnie popełniane w Ukrainie skłaniają do jej wydłużania. Po ujawnieniu mordu w Buczy Unia Europejska ogłosiła piąty pakiet, dodając do już wprowadzonych sankcji zakaz m.

Polityka 18.2022 (3361) z dnia 26.04.2022; Rynek; s. 44
Reklama