Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Gaz zgasł

Koniec z rosyjskim gazem, ropą i węglem. Poradzimy sobie?

Rosjanie chwilę się wahali, czy iść na wojnę gazową z Europą, bo eksport surowców to fundament ich gospodarki, ale ostatecznie prezydent Putin podpisał dekret. Rosjanie chwilę się wahali, czy iść na wojnę gazową z Europą, bo eksport surowców to fundament ich gospodarki, ale ostatecznie prezydent Putin podpisał dekret. Max Skorwider
Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem, Polska zamknęła Rosjanom swój rynek węgla. W planie mamy całkowite odcięcie się od rosyjskiej ropy, paliw oraz gazu LPG. To dla polskiej gospodarki rewolucja. Jaka będzie jej cena?
Rosyjska ropa znajdzie się w 6. pakiecie sankcji. Koszty tego przedsięwzięcia będą niestety wysokie po obu stronach.Max Skorwider Rosyjska ropa znajdzie się w 6. pakiecie sankcji. Koszty tego przedsięwzięcia będą niestety wysokie po obu stronach.

W środę, 27 kwietnia 2022 r., o godzinie 8.00, polsko-rosyjskie stosunki gazowe dobiegły końca. Na przejściach granicznych w Kondratkach i Drozdowiczach ustał przepływ gazu. Gazprom uznał, że PGNiG nie wywiązał się z obowiązków i nie zapłacił mu w rublach, więc wstrzymał pracę tłoczni.

Sprawa przyspieszonego finału kontraktu jamalskiego, na podstawie którego Polska ostatnio importowała z Rosji 9–10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, ważyła się od miesiąca. Dostawy ze wschodu zaspokajały blisko połowę polskiego zapotrzebowania na to paliwo. Jednak już kilka lat temu polski rząd zakomunikował, że wygasającego w tym roku kontraktu jamalskiego, zawartego w 1993 r. i wielokrotnie przedłużanego, kontynuować nie zamierza. Jednak mimo wybuchu wojny w Ukrainie z rosyjskiego gazu przedwcześnie rezygnować nie planowaliśmy. Także inne kraje Europy nie rezygnowały, choć UE, solidarna z walczącą Ukrainą, przyjmowała kolejne pakiety sankcji przeciw Rosji. Paliwa i surowce energetyczne były z nich wyłączane.

Dopiero w piątym pakiecie pojawił się zakaz importu rosyjskiego węgla, który zacznie obowiązywać w sierpniu. Węgiel jako taki jest w UE paliwem wyklętym, więc zakazanie jego importu z Rosji przyszło stosunkowo łatwo. Inaczej jest z gazem. To paliwo strategiczne, systematycznie wypełniające lukę po węglu w bilansach energetycznych wielu krajów. Gaz ma status paliwa przejściowego, które w dwóch najbliższych dekadach ma pozwolić na transformację energetyczną i realizację Zielonego Ładu.

Ruble za gaz

Unia importuje z Rosji 155 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie. To 40 proc. jej zapotrzebowania. Po agresji Rosji na Ukrainę padła deklaracja przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, że w ramach sankcji do końca roku import zostanie zredukowany o dwie trzecie.

Polityka 19.2022 (3362) z dnia 03.05.2022; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Gaz zgasł"
Reklama