Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Gaz zgasł

Koniec z rosyjskim gazem, ropą i węglem. Poradzimy sobie?

Rosjanie chwilę się wahali, czy iść na wojnę gazową z Europą, bo eksport surowców to fundament ich gospodarki, ale ostatecznie prezydent Putin podpisał dekret. Rosjanie chwilę się wahali, czy iść na wojnę gazową z Europą, bo eksport surowców to fundament ich gospodarki, ale ostatecznie prezydent Putin podpisał dekret. Max Skorwider
Rosja zakręciła Polsce kurek z gazem, Polska zamknęła Rosjanom swój rynek węgla. W planie mamy całkowite odcięcie się od rosyjskiej ropy, paliw oraz gazu LPG. To dla polskiej gospodarki rewolucja. Jaka będzie jej cena?
Rosyjska ropa znajdzie się w 6. pakiecie sankcji. Koszty tego przedsięwzięcia będą niestety wysokie po obu stronach.Max Skorwider Rosyjska ropa znajdzie się w 6. pakiecie sankcji. Koszty tego przedsięwzięcia będą niestety wysokie po obu stronach.

W środę, 27 kwietnia 2022 r., o godzinie 8.00, polsko-rosyjskie stosunki gazowe dobiegły końca. Na przejściach granicznych w Kondratkach i Drozdowiczach ustał przepływ gazu. Gazprom uznał, że PGNiG nie wywiązał się z obowiązków i nie zapłacił mu w rublach, więc wstrzymał pracę tłoczni.

Sprawa przyspieszonego finału kontraktu jamalskiego, na podstawie którego Polska ostatnio importowała z Rosji 9–10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, ważyła się od miesiąca. Dostawy ze wschodu zaspokajały blisko połowę polskiego zapotrzebowania na to paliwo.

Polityka 19.2022 (3362) z dnia 03.05.2022; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Gaz zgasł"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >