Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Kombinacja norweska

Dlaczego Morawiecki zaczepia Norwegów

Platforma wiertnicza na Ekofisk, jednym z najstarszych złóż ropy naftowej w norweskiej części Morza Północnego, na tle zorzy polarnej. Platforma wiertnicza na Ekofisk, jednym z najstarszych złóż ropy naftowej w norweskiej części Morza Północnego, na tle zorzy polarnej. Getty Images
Norwegia żeruje na wojnie w Ukrainie, sprzedając gaz po chorych cenach. Swoimi nieuczciwymi zyskami powinna się dzielić – stwierdził na spotkaniu z młodzieżą premier Morawiecki. Potem wyjaśnił, że tak właśnie trzeba negocjować.
14 proc. PKB zapewniają Norwegii dochody z ropy i gazu. W tym roku spodziewany jest nawet sześciokrotny wzrost zysków.Getty Images 14 proc. PKB zapewniają Norwegii dochody z ropy i gazu. W tym roku spodziewany jest nawet sześciokrotny wzrost zysków.

Pomysł z korespondencyjnym łańcuszkiem św. Antoniego w intencji opamiętania Norwegów pojawił się niespodziewanie podczas spotkania Mateusza Morawieckiego z uczestnikami Ogólnopolskiego Kongresu Dialogu Młodzieżowego. Odpowiadając na pytania dotyczące bezpieczeństwa energetycznego, premier głośno zastanawiał się: „czy mamy płacić Norwegii za gaz 110 euro za MWh? To są gigantyczne pieniądze – cztery–pięć razy większe niż jeszcze rok temu. Przecież to jest chore!”. Ocenił, że „to jest pośrednie żerowanie na wywołanej przez Putina wojnie.

Polityka 23.2022 (3366) z dnia 31.05.2022; Rynek; s. 45
Oryginalny tytuł tekstu: "Kombinacja norweska"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?