Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Od czego zacząć poszukiwanie ofert pracy w Kielcach?

Od czego zacząć poszukiwanie ofert pracy w Kielcach? Od czego zacząć poszukiwanie ofert pracy w Kielcach? mat. pr.
Rynek pracy w wielu miastach w Polsce ulega zmianom. Duży wpływ na taki stan rzeczy miała pandemia, która wymusiła przejście na pracę zdalną. Kielce to jedno z większych miast w Polsce i stolica województwa świętokrzyskiego. W jakiej branży najłatwiej znaleźć pracę? Od czego zacząć poszukiwanie ofert i czym się kierować podczas wyboru? Z nami zdecydujesz mądrze!

Jak wygląda rynek pracy w Kielcach?

Kielce jako stolica województwa stanowią główny ośrodek przemysłowy, turystyczny oraz kulturowy w regionie. Mieszkańcy tego miasta mogą obecnie wybierać w różnego rodzaju ofertach pracy. Znajdziesz oferty stanowisk w wielu branżach. Województwo świętokrzyskie do pewnego czasu opierało swoją gospodarkę na rolnictwie, budownictwie czy turystyce. To się jednak zmienia ze względu na niewystarczającą liczbę miejsc pracy.

W ostatnich latach można jednak zaobserwować coraz większą liczbę ofert pracy w przemyśle produkcyjnym, handlu czy usługach. Ma to związek z licznymi inwestycjami miasta. Gospodarka w tej części Polski wykonała znaczący krok, stale się rozwija i daje o wiele większe możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy.

W jakich branżach najlepiej szukać pracy w Kielcach?

Jak już wspomnieliśmy, Kielce stale się rozwijają. Realizowanych jest wiele inwestycji, powstają kolejne punkty usługowe czy przedsiębiorstwa produkcyjne. W związku z tym w ostatnim czasie zwiększyła się również liczba wolnych miejsc pracy. Obecnie w stolicy województwa świętokrzyskiego brakuje pracowników w:

  • branży budowlanej - poszukiwani są zwłaszcza murarze, tynkarze, operatorzy sprzętu do robót ziemnych, monterzy budowlani, hydraulicy czu pracownicy do robót wykończeniowych;
  • branży transportowej - najczęściej pojawiające się oferty pracy to kierowca autobusu czy samochodu ciężarowego;
  • sektor usług medycznych - w Kielcach jest deficyt lekarzy, pielęgniarek oraz położnych czy ratowników medycznych. Dostępne są także oferty dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych;
  • innych gałęziach przemysłu - na rynku pracy w regionie brakuje także pracowników fizycznych oraz osób do prac prostych.

Oprócz tego znajdziesz również oferty pracy w większych korporacjach czy administracji. Wiele ogłoszeń w tego typu miejscach zakłada możliwość pracy zdalnej. Sytuacja na rynku pracy pozwala zatem sądzić, że przedstawiciele powyższych zawodów nie będą mieli problemu ze znalezieniem zajęcia w stolicy świętokrzyskiego.

Od czego rozpocząć szukanie pracy?

Wydawałoby się, że szukanie pracy nie jest trudnym zadaniem. W Kielcach dostępnych jest wiele ofert, jednak często może upłynąć trochę czasu zanim uda Ci się znaleźć zatrudnienie na odpowiadającym Ci stanowisku z atrakcyjnymi warunkami współpracy. Czasami szybko brakuje energii, jesteś sfrustrowany, a dodatkowo sytuacja finansowa nie napawa optymizmem. Poszukiwanie pracy to proces i często mija tydzień lub miesiąc zanim złożysz podpis na umowie i rozpoczniesz swoją przygodę w danej firmie. Jak zatem rozpocząć szukanie zajęcia w Kielcach? O czym musisz pamiętać? Oto poradnik krok po kroku!

Dopracuj swoje CV oraz list motywacyjny

Dobrze napisane CV to podstawa. Bardzo często pracodawcy na podstawie tego dokumentu decydują, czy dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Zatem podczas tworzenia CV należy pamiętać o kilku ważnych aspektach. Przede wszystkim zadbaj o profesjonalny wygląd. Dokument powinien być przejrzysty, estetyczny. Dzięki temu osoba zajmująca się rekrutacją jest w stanie szybko przyswoić najważniejsze informacje na Twój temat.

Warto również zmodyfikować CV pod kątem firmy, do której aplikujesz. Postaraj się pokazać, że jesteś dokładnie tą osobą, której pracodawca szuka. Opisz swoje doświadczenie oraz umiejętności zawodowe. Wspomnij także o takich aktywnościach, jak wolontariat. Zwróć uwagę również na zdjecie. Dodaj do CV fotografię, na której widać Twoją twarz. Pamiętaj także, że ubiór świadczy o Twoim profesjonalizmie. Na koniec przejrzyj dokładnie cały dokument pod kątem literówek czy błędów interpunkcyjnych.

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to ważny element poszukiwania pracy. Nie na każde stanowisko jest ona wymagana, jednak bardzo często pracodawca chce zobaczyć i porozmawiać z potencjalnym pracownikiem w “cztery oczy”. Przed rozmową zbierz informacje o firmie oraz stanowisku, na które aplikujesz. Obecnie całą wiedzę na temat przedsiębiorstwa możesz pozyskać z Internetu.

Przemyśl również swoje odpowiedzi na podstawowe pytania np. jakie są Twoje mocne strony, dlaczego aplikujesz na dane stanowisko, gdzie widzisz swoją osobę za 10 lat. Nie bój się również zadawać pytań. Dzięki temu pracodawca będzie widział, że naprawdę zależy Ci na pracy i jesteś zaangażowany.

Bądź punktualny, ubierz się odpowiednio do miejsca, do którego idziesz. Zwróć uwagę na postawę oraz język ciała. Mowa niewerbalna naprawdę ma duże znaczenie.

Rozwijaj swoje umiejętności oraz kompetencje

Obecnie na rynku pracy bardzo ważne jest zaangażowanie, elastyczność oraz wszelkie umiejętności. Nie chodzi wyłącznie o te twarde, czyli związane bezpośrednio z zawodem, ale także “miękkie”, a więc umiejętność pracy w zespole, otwarcie na rozwój.

Wykształcenie kierunkowe często nie wystarcza, dlatego bardzo ważne jest, by poszerzać swoje kwalifikacje. Warto pomyśleć o kursach branżowych. Uzyskany certyfikat to nie tylko większa szansa na znalezienie pracy, ale dowód dla pracodawcy, że samorozwój jest dla Ciebie bardzo ważny i angażujesz się w różnego rodzaju zajęcia.

Pomyśl również o praktykach czy stażu. Jest to okazja do nabycia nowych umiejętności, pierwszego doświadczenia, sprawdzenia samego siebie na danym stanowisku, w branży czy firmie.

Gdzie szukać pracy w Kielcach?

Poszukiwanie pracy to złożony proces. W dzisiejszych czasach wygląda to nieco inaczej, niż jeszcze 10 lat temu. Rzadkością jest przynoszenie CV prosto do biura firmy, w której chcesz pracować. Większość przedsiębiorstw szukając pracowników wystawia oferty pracy w mediach społecznościowych lub na serwisach ogłoszeniowych.

Serwisy typu job-board

Obecnie w Internecie możesz znaleźć wiele job boardów. Są to po prostu portale i serwisy, na których publikowane są oferty pracy. Możesz je wykorzystać, aby znaleźć możliwości w preferowanej branży i lokalizacji. Posty zazwyczaj zawierają opis obowiązków na stanowisku pracy i wymagania kwalifikacyjne. Kandydaci mogą aplikować na stanowisko bezpośrednio przez tablicę ogłoszeń lub zostać przekierowani na stronę aplikacyjną pracodawcy.

Jednym z najpopularniejszych job boardów w Polsce jest GoWork. W serwisie znajdziesz nie tylko oferty pracy z różnych branż, ale także opinie o pracodawcach. Na GoWork dostępne są także artykuły, które zawierają praktyczne porady dotyczące znalezienia pracy lub przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej. Sprawdź teraz: oferty pracy Kielce GoWork.pl.

Ogłoszenia w mediach społecznościowych

Szukając pracy w Kielcach warto zajrzeć również na media społecznościowe. Szczególnie przydatne mogą się okazać Facebook oraz LinkedIn. Jeśli posiadasz konta w wyżej wymienionych mediach społecznościowych, warto je doszlifować. Na LinkedIn możesz zaprezentować swoje doświadczenie zawodowe, umiejętności, posiadane certyfikaty, ale również nawiążesz kontakt z rekruterami. W tym medium społecznościowym możesz również znaleźć różnego rodzaju oferty pracy. Również na Facebooku znajdziesz wiele grup, które zrzeszają osoby wykonujące dany zawód. Często pojawiają się tam oferty pracy w danym sektorze. Obserwuj również profile firm, które Cię interesują. Być może któregoś dnia na ich tablicy pojawi się post z ofertą pracy.

Praca w Kielcach – podsumowanie

Rynek pracy w Kielcach stale poszukuje specjalistów w różnego rodzaju branżach. Są to ogłoszenia zarówno dla pracowników fizycznych, jak i umysłowych. Jeśli zaczynasz szukać pracy, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii: czego oczekujesz od pracodawcy, co możesz mu zaoferować. Pamiętaj o tym, że CV jest Twoją wizytówką. Ważny jest ciągły samorozwój. Dzięki temu z pewnością łatwiej znajdziesz pracę w Kielcach!

Reklama

Czytaj także

Rynek

Apartamentowce na skażonej ziemi. Ludzie chcą tu mieszkać, a nie powinni

Jak to możliwe, że na skażonych gruntach powstają budynki mieszkalne?

Ryszarda Socha
22.06.2022
Reklama