Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Suchy prysznic

Polskę czeka kryzys żywnościowy. PiS udaje, że nic się nie dzieje

Nadzieja, że po nowych zbiorach żywność w polskich sklepach zacznie tanieć, jest złudna. Możemy co najwyżej spekulować, w jakim tempie będzie drożała. Drożyzny obawiają się także inne kraje. Dlatego już 23 państwa zakazały eksportu zbóż. Nadzieja, że po nowych zbiorach żywność w polskich sklepach zacznie tanieć, jest złudna. Możemy co najwyżej spekulować, w jakim tempie będzie drożała. Drożyzny obawiają się także inne kraje. Dlatego już 23 państwa zakazały eksportu zbóż. Shutterstock
Polski rząd zachowuje się tak, jakby kryzys żywnościowy i drożyzna to był dopust boży, który można przeczekać, bo przecież – jak powtarza wicepremier Henryk Kowalczyk – jesteśmy żywnościowo samowystarczalni. Więc z wyzwaniami, jakie pojawiły się po 24 lutego, nawet nie próbujemy się mierzyć.
Polskie sady i uprawy warzyw bez nawadniania nie przetrwają. Usycha kolejna polska gałąź eksportowa.Steklo_KRD/PantherMedia Polskie sady i uprawy warzyw bez nawadniania nie przetrwają. Usycha kolejna polska gałąź eksportowa.

Wicepremier Jacek Sasin, kolega Henryka Kowalczyka z rządu, ma biuro poselskie w Hrubieszowie na Lubelszczyźnie, ale nawet z bliska nie widzi, że tamtejsi rolnicy, do tej pory żelazny elektorat PiS, aż kipią ze złości. Żniwa za pasem, a punkty skupu wzdłuż naszej wschodniej granicy zapowiadają, że nie kupią zboża z nowych zbiorów, bo elewatory zawalone są ukraińską kukurydzą i pszenicą. Ziarno miało dotrzeć do Afryki Północnej i na Bliski Wschód, ale utknęło w Polsce. Brakuje nam możliwości transportowych, żeby przewieźć je do portu w Gdyni.

Polityka 29.2022 (3372) z dnia 12.07.2022; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Suchy prysznic"
Reklama