Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Rabuś przyszedł po pieniądze

Rabuś przyszedł po pieniądze. Inni też walczą z inflacją. Nie mamy ich atutów

Dziś to właśnie od banków centralnych politycy i obywatele oczekują rozwiązania problemu. Na fot. Adam Glapiński, prezes NBP. Dziś to właśnie od banków centralnych politycy i obywatele oczekują rozwiązania problemu. Na fot. Adam Glapiński, prezes NBP. Jacek Szydłowski / Forum
Z drożyzną zmaga się dzisiaj cały świat, ale nie wszyscy cierpią w takim samym stopniu. Pomagają silna waluta, dużo energii ze źródeł odnawialnych i odpowiedzialni politycy. Szkoda, że nie mamy żadnego z tych atutów.
Wszystkie rządy w mniejszym lub większym stopniu próbują pokazać obywatelom, że walczą z drożyzną.Marcin Bondarowicz Wszystkie rządy w mniejszym lub większym stopniu próbują pokazać obywatelom, że walczą z drożyzną.

„Inflacja jest pełna przemocy jak bandyta, przerażająca jak uzbrojony rabuś i śmiertelnie niebezpieczna jak płatny morderca” – tak powiedział w 1978 r. walczący o prezydenturę ówczesny gubernator Kalifornii Ronald Reagan. Akurat dla jego politycznej kariery drożyzna w Stanach Zjednoczonych okazała się prawdziwym błogosławieństwem. Była jednym z głównych powodów spadających notowań prezydenta Jimmy’ego Cartera, który w 1979 r. na pomoc wezwał Paula Volckera, mianując go szefem Systemu Rezerwy Federalnej (Fed), amerykańskiego odpowiednika banku centralnego.

Polityka 36.2022 (3379) z dnia 30.08.2022; Rynek; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Rabuś przyszedł po pieniądze"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?