Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Rynek

Inflacja w listopadzie spadła, ale wciąż jest bardzo wysoka

Inflacja. Ile wyniosła w listopadzie? Inflacja. Ile wyniosła w listopadzie? Shutterstock
Inflacja konsumencka w listopadzie wyniosła 17,4 proc., wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To o pół punktu procentowego mniej niż w październiku.

Najnowszy wstępny odczyt GUS jest pewnym zaskoczeniem. Inflacja w Polsce rosła niemal nieprzerwanie od 16 miesięcy (z wyjątkiem lutego, gdy rząd wprowadził tzw. tarcze antyinflacyjne). Wielu ekonomistów przewidywało, że w listopadzie utrzyma się na poziomie z października – 17,9 proc. Tymczasem, jak podał GUS, inflacja konsumencka spadła o pół punktu procentowego w porównaniu z wcześniejszym miesiącem i wynosi 17,4 proc.

To na razie tzw. szybkie wyliczenia, ostateczne poznamy w połowie przyszłego miesiąca – 15 grudnia – kiedy GUS poda dokładnie, co i o ile zdrożało. W praktyce jednak wyliczenia z końca miesiąca niewiele się różnią od tych publikowanych dwa tygodnie później.

Czytaj też: Miała być tańsza jesień, ale inflacja pnie się w górę bezlitośnie

Kiedy przebijemy próg 20 proc.?

Przypomnijmy: na początku ubiegłego roku inflacja w Polsce wynosiła 2,6 proc. W połowie 2021 osiągnęła 4,4 proc. i od tego momentu sukcesywnie rosła, żeby na początku bieżącego roku dojść do 9,4 proc. Luty był do teraz ostatnim miesiącem w ciągu ostatnich 16, gdy inflacja spadła (do 8,5 proc.). Już w marcu po raz pierwszy od dawna mieliśmy inflację dwucyfrową (11 proc.).

Listopadowy wynik 17,4 proc. w skali roku to średnia wartość wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych. Oznacza to, że ceny niektórych produktów rosną szybciej, inne wolniej. O ile konkretnie – dowiemy się za dwa tygodnie. Na razie GUS podał jedynie wzrost cen w trzech głównych kategoriach. I tak dowiadujemy się, że najszybciej w ciągu roku drożały nośniki energii, czyli prąd, gaz i węgiel (o 36,8 proc.). Paliwa samochodowe podrożały średnio o 15,5 proc. Natomiast ceny żywności poszły w górę szybciej od ogólnego wskaźnika inflacji, bo o 22,3 proc. rok do roku.

Tymczasem szefowa departamentu analiz ekonomicznych PKO Banku Polskiego Marta Petka-Zagajewska wskazała w rozmowie z TVN24, że już na początku 2023 r. inflacja w Polsce przebije próg 20 proc. Od marca zaś, zdaniem ekspertki, wejdzie w trwały trend spadkowy.

Czytaj też: Inflacja, skąpflacja, skurczflacja... czyli co?

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną