Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Talerze – co warto wiedzieć przy zakupie?

Talerze – co warto wiedzieć przy zakupie? Talerze – co warto wiedzieć przy zakupie? mat. pr.
Talerze towarzyszą nam podczas serwowania i spożywania posiłków. Często posiadamy w domach komplet talerzy do podawania różnych dań na co dzień. Ale w szafkach, kredensach czy witrynkach kryją się też talerze na specjalne okazje.

Zastawa stołowa z porcelany trafia na stół podczas rodzinnych spotkań, ważnych uroczystości z bliskimi, kiedy chcemy w elegancki sposób przyjąć naszych gości. Jakie talerze pasują do jakich okazji? Jak wybrać porcelanę odporną na zarysowania i uszkodzenia? W jaki sposób dbać o te naczynia, by jak najdłużej cieszyły nasze oko i stanowiły oprawę dla potraw?

Jakie talerze wybrać – porcelanowe czy ceramiczne?

Na rynku znajduje się wiele opcji zakupu talerzy. W marketach, sklepach firmowych z porcelaną, lokalnych manufakturach, albo w sklepach online oferta jest szeroka. Jeśli nie możesz się zdecydować, jakie talerze będą najlepszym wyborem dla ciebie, zastanów się nad kilkoma kwestiami. Pierwsza z nich to oczywiście materiał, z jakiego będą wykonane. Za najlepsze tworzywa uznaje się porcelanę i ceramikę. Najszlachetniejszą odmianą ceramiki jest porcelana. Porcelanowe talerze będą też z pewnością lżejsze od tych ceramicznych. Porcelana to materiał bezpieczny, twardy i nienasiąkliwy. Porcelanowe naczynia nie wchodzą w reakcje z kwasami i zasadami, czyli wszystkimi produktami żywnościowymi. Potrawy i napoje wolniej w niej stygną. A zabrudzenia łatwiej z niej zmyć, nawet pod bieżącą, gorącą wodą. Decydując się na talerze i talerzyki z porcelany, wybierasz jednocześnie długi czas użytkowania. Takie zestawy są wytrzymałe i posłużą nawet przez dekady. Porcelana jest gładka, błyszcząca i odporna na zarysowanie powierzchni sztućcami. Nic dziwnego, że określano ją niegdyś jako białe złoto.

Talerze obiadowe, talerze deserowe, talerze dekoracyjne...

Talerze – co warto wiedzieć przy zakupie?mat. pr.Talerze – co warto wiedzieć przy zakupie?

Kolejne pytanie, jakie warto sobie zadać dotyczy samego przeznaczenia talerzy. Czy ci potrzebne są np. talerze obiadowe, talerze głębokie, czy talerze deserowe? Wówczas być może warto poszukać naczyń w zestawie i kupić cały serwis obiadowo-kawowy, który będzie zawierał wszystkie te elementy wraz z innymi niezbędnymi częściami zastawy, jak waza do serwowania zupy, półmiski, salaterki, sosjerki, dzbanki a nawet filiżanki ze spodkami. Jeśli jednak nie jest ci potrzebny tak rozbudowany zestaw, dostępne są zestawy samych talerzy, a nawet talerze na sztuki. To idealne rozwiązanie, gdy chcemy, by w naszej kuchni lub jadalni znalazły się w wyjątkowe talerze do ciasta, talerze na przystawki, kwadratowe talerze do sushi, albo talerze do makaronu z szerszym rantem. Talerze na sztuki to także doskonały pomysł na prezent ślubny, jubileuszowy, czy na każdą okazję. W modzie są też pojedyncze, ozdobne talerze ułożone na ścianie w formie kompozycji. Warto rozważyć tak oryginalny prezent, szczególnie jeśli obdarowany gustuje w odważnych wnętrzach i dekoracjach.

Prostota czy odrobina szaleństwa?

Talerze – co warto wiedzieć przy zakupie?mat. pr.Talerze – co warto wiedzieć przy zakupie?

Kolejnym pytaniem, jakie warto sobie zadać przy zakupie talerzy jest nasz gust. Porcelanowe talerze występują w różnych kształtach - okrągłych, kwadratowych, prostokątnych, owalnych. Powierzchnie mogą mieć gładkie lub reliefowe, czyli z rzeźbionym, wycinanym lub odciskanym wzorem. Te pierwsze będą charakteryzowały się większym minimalizmem i prostą formą. Te drugie nawiązują do klasyki, elegancji. Porcelanowe talerze mogą też być dekorowane lub niedekorowane. Kolor, relief, czy dekor mogą stanowić mocny akcent samego naczynia. Zapytaj siebie, czy wolisz wzory, czy też główną rolę na talerzu ma odgrywać danie i stawiasz na proste, gładkie, białe talerze bez zdobień. A może miks, czyli klasyczny fason z ciekawą, oryginalną dekoracją?

Porcelana kremowa FBC

Jeśli jesteśmy już przy kolorach, warto wiedzieć, że do wyboru mamy nie tylko talerze z kolorowym szkliwem lub talerze białe. Porcelana FBC, czyli Fine Bone China to opcja dla miłośników ciepłej, kremowej barwy, która nadaje wnętrzu przytulności. W Polsce jedynym zakładem który wytwarza porcelanę w kolorze ecru są Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej. Talerze w kolorze ecru są doceniane przez wielu dekoratorów wnętrz. Warto wiedzieć, że kremowa barwa naczyń uzyskiwana jest w masie, a nie poprzez proces szkliwienia.

Porcelana – możliwości mycia w zmywarce i stosowania mikrofali

Ostatnią rzeczą, która zastanawia wielu kupujących, jest kwestia mycia w zmywarce oraz użytkowania talerzy porcelanowych w mikrofalówce. Szczególnie dotyczy to posiadaczy talerzy ze złotym rantem lub dekoracjami z platyny. Porcelanowe naczynia posiadające dopisek o możliwości korzystania ze zmywarek oraz mikrofali można śmiało i bez ograniczeń wykorzystywać w ten sposób. Co do wyrobów zdobionych złotem lub platyną zaleca się mycie ich w zmywarkach kuchennych, stosując wskazówki producenta, takie jak używanie delikatnych programów i stosowanie łagodnych detergentów.

Jak widać talerz, który od dzieciństwa towarzyszy nam na stole, to przedmiot o wielu obliczach. Talerz na zupę, czy talerzyk na deser to ważny zakup. Chcąc cieszyć się nim długo, warto postawić na rozwiązanie praktyczne, odporne, estetyczne, a takim jest porcelana.

Jeśli chcesz zaopatrzyć się w najwyższej jakości talerze porcelanowe lub inną porcelanę polskiej produkcji – sprawdź ofertę Porcelany Karolina z Jaworzyny Śląskiej, która produkuje porcelanę na polskie stoły od 1860 roku.

Polityka 7.2023 (3401) z dnia 07.02.2023; Rynek; s. 43
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama