Rynek

Pompy ciepła Viessmann na Liście ZUM

Pompy ciepła Viessmann na Liście ZUM Pompy ciepła Viessmann na Liście ZUM mat. pr.
Od 24 kwietnia 2024 r. program „Czyste Powietrze” działa na nowych zasadach. Kluczowa zmiana dotyczy wymogu zakupu pomp ciepła znajdujących się na Liście ZUM. Dowiedz się więcej o nowych przepisach i obecności pomp ciepła Viessmann na aktualizowanej liście.

Obowiązujące od 24 kwietnia 2024 r. nowe zasady w programie „Czyste Powietrze” wprowadziły kilka istotnych zmian. Jedna z nich zakłada od 14 czerwca 2024 r. obowiązek wyboru pomp ciepła, które widnieją na tzw. Liście ZUM, czyli ogólnodostępnej Liście Zielonych Urządzeń i Materiałów, prowadzonej przez Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy (IOŚ-PIB). Oznacza to, że beneficjenci, którzy złożyli wniosek o dotację z programu „Czyste Powietrze” od 22 kwietnia 2024 r. oraz zakupili pompę ciepła 14 czerwca 2024 r. i później mogą otrzymać dofinansowanie na wybrane urządzenie, pod warunkiem, że znajduje się ono na Liście ZUM.

Jakie pompy ciepła będę objęte dofinansowaniem z programu „Czyste Powietrze”?

Dofinansowaniem w programie „Czyste Powietrze” objęte są pompy ciepła typu powietrze/woda, powietrze/powietrze oraz gruntowe pompy ciepła, w tym urządzenia o podwyższonej efektywności, pod warunkiem ich obecności na Liście ZUM. Publikowane są na niej urządzenia, które posiadają badania potwierdzające parametry określone na karcie produktu oraz etykiecie energetycznej, a więc spełniają wymagania określone w obowiązujących przepisach prawa, regulaminie Listy ZUM oraz Programu „Czyste Powietrze”. Zmiana ta ma na celu wyeliminowanie problemu sprzedaży i montażu pomp ciepła niskiej jakości, które nie spełniają parametrów deklarowanych przez producentów, co może skutkować wysokimi rachunkami za ogrzewanie oraz niedogrzaniem budynków. Beneficjenci programu „Czyste Powietrze”, wybierając pompę ciepła z Listy ZUM, zyskają pewność, że jest to urządzenie o potwierdzonej jakości.

.mat. pr..

Pompy ciepła Viessmann a Lista ZUM

Wpisanie pomp ciepła na Listę ZUM poprzedzone jest procesem weryfikacji kompletności przesłanego formularza i załączników, a więc spełnieniem przez urządzenie wszystkich wymagań obowiązującego prawa oraz wymagań określonych w regulaminie programu dofinansowania i Listy ZUM. Zgodnie z nim proces weryfikacji wniosków może potrwać do 30 dni roboczych (w uzasadnionych przypadkach termin ten może ulec zmianie).
Wszystkie pompy ciepła Viessmann posiadają aktualne znaki jakości: EHPA-Q, HP KEYMARK lub EUROVENT, które potwierdzają ich zgodność z europejskimi, wysokimi normami jakości i są wymagane do wpisania na Listę ZUM. Zostały one zgłoszone do listy, a część z nich już na niej widnieje. Pojawienie się kolejnych pomp ciepła Viessmann na Liście ZUM pozostaje kwestią czasu, potrzebnego jedynie do formalnego zatwierdzenia wniosków.
Lista ZUM dostępna na stronie https://lista-zum.ios.edu.pl/ aktualizowana jest na bieżąco, w miarę zakończenia kolejnych procesów weryfikacyjnych.

Materiał przygotowany przez Viessmann

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Seks bez zobowiązań: tylko dla dorosłych. Czy skłonność do „znajomości na raz” będzie rosnąć?

Do Polek i Polaków dociera, że można chodzić ze sobą do łóżka bez zobowiązań, bez stresu, dla chwili przyjemności. Zdaniem specjalistów takie podejście bywa niezwykle korzystne. Pod warunkiem że jest autentyczne (i pod kilkoma innymi).

Joanna Cieśla
19.07.2024
Reklama