Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Cena niskich cen

Jeśli ceny w Polsce pozostaną wysokie, miejmy pretensje wyłącznie do siebie.

Tegoroczne lato dręczy nas nie tylko katastrofalnymi burzami. To także czas nieprzyjemnie wysokich cen. GUS policzył, że roczna inflacja w lipcu sięgnęła już 4,8 proc. W sierpniu pewnie dojdzie do 5 proc. Na tym właśnie poziomie jest obecnie inflacja w USA, a w całej strefie euro pozostaje niewiele niższa (4,1 proc.). Można więc powiedzieć, że nieoczekiwanie znaleźliśmy się w doborowym towarzystwie, od którego każdy jak najszybciej chciałby się uwolnić. Inflacyjne impulsy od wielu miesięcy szły przede wszystkim z rynku surowców, paliw i żywności.

Rosnący popyt (nieważne, prawdziwy czy spekulacyjny) zderzył się na międzynarodowych rynkach z ograniczoną podażą, co zawsze skutkuje wzrostem nerwowości i cen. Fala była tak wysoka, że w jednym czasie przykryła obszar niemal wszystkich rozwiniętych państw. Nasza sytuacja jest jednak sporo lepsza od tej, w jakiej znalazło się wielu towarzyszy niedoli. I jeśli ceny w Polsce pozostaną wysokie, powinniśmy mieć pretensje wyłącznie do siebie. Nasz as w rękawie to obecne, jak na europejskie warunki bardzo wysokie, tempo wzrostu gospodarczego. W tym roku będzie ono 2,5–3-krotnie wyższe od tempa rozwoju USA, Wielkiej Brytanii czy większości krajów strefy euro.

Dlaczego to takie ważne? Bo przy szybko rozwijającej się gospodarce bank centralny może śmielej (choć zawsze z bólem) podnosić stopy procentowe i tym samym pracować na rzecz przyduszenia inflacji. Gdy gospodarka zwalnia lub jest w stagnacji, o taką decyzję znacznie trudniej, a czasem staje się wręcz niemożliwa. Każdego miesiąca udowadniają to ostatnio Amerykanie, którzy za wszelką cenę próbują odzyskać gospodarczy wigor, nie zważając na rosnącą w kraju drożyznę.

  
 

Polityka 34.2008 (2668) z dnia 23.08.2008; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 8
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną