Rynek

Wielki Kryzys

WIELKI KRYZYS - najgorsza zapaść gospodarcza XX-wiecznego kapitalizmu. Polska nazwa jest myląca, bo istotą tego wydarzenia była długotrwałość i głębia, a nie chwilowa brutalność, jak sugeruje słowo „kryzys". Wielka Depresja trwała 10 lat, bezrobocie w USA sięgnęło 25 proc., handel światowy skurczył się o dwie trzecie, produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 30 proc. Nigdy wcześniej ani później świat nie przeżył większej katastrofy ekonomicznej. W USA załagodziły ją pakiety stymulacyjne prezydenta Roosevelta, znane jako New Deal, ale zakończyło ją dopiero ożywienie gospodarcze związane z II wojną światową.

Czym depresja różni się od recesji? Jak mówił Harry Truman, „recesja jest wtedy, gdy pracę traci twój sąsiad, a depresja, gdy sam zostajesz zwolniony". Recesja stanowi naturalną korektę po okresie wzrostu, a depresja niekontrolowaną zapaść. Czy są powody, by straszyć dziś Wielkim Kryzysem? Tak, bo dzisiejsza recesja również ma zasięg globalny, grozi deflacją i sparaliżowała handel światowy. Nie, bo banki centralne zwalczają suszę kredytową, rządy próbują powstrzymać deflację i pobudzić popyt, a państwa współpracują i starają się nie popadać w protekcjonizm.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną