Rynek

Wielki Kryzys

WIELKI KRYZYS - najgorsza zapaść gospodarcza XX-wiecznego kapitalizmu. Polska nazwa jest myląca, bo istotą tego wydarzenia była długotrwałość i głębia, a nie chwilowa brutalność, jak sugeruje słowo „kryzys". Wielka Depresja trwała 10 lat, bezrobocie w USA sięgnęło 25 proc., handel światowy skurczył się o dwie trzecie, produkcja przemysłowa w Polsce spadła o 30 proc. Nigdy wcześniej ani później świat nie przeżył większej katastrofy ekonomicznej. W USA załagodziły ją pakiety stymulacyjne prezydenta Roosevelta, znane jako New Deal, ale zakończyło ją dopiero ożywienie gospodarcze związane z II wojną światową.

Czym depresja różni się od recesji? Jak mówił Harry Truman, „recesja jest wtedy, gdy pracę traci twój sąsiad, a depresja, gdy sam zostajesz zwolniony". Recesja stanowi naturalną korektę po okresie wzrostu, a depresja niekontrolowaną zapaść. Czy są powody, by straszyć dziś Wielkim Kryzysem? Tak, bo dzisiejsza recesja również ma zasięg globalny, grozi deflacją i sparaliżowała handel światowy. Nie, bo banki centralne zwalczają suszę kredytową, rządy próbują powstrzymać deflację i pobudzić popyt, a państwa współpracują i starają się nie popadać w protekcjonizm.
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Wojna secesyjna: arystokrata Lee kontra łachmyta Grant

150 lat temu skończyła się wojna secesyjna. Armiami stron dowodzili generałowie Robert Edward Lee i Ulisses Grant. Reprezentowali dwie bardzo odmienne wersje sukcesu z amerykańskiego snu.

Grzegorz Mathea
14.04.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną