Rynek

G20: O nas na razie bez nas

Gdyby Polskę zaproszono na jeden ze szczytów G20, warto się zastanowić, jaki może być nasz wkład w reformę światowych finansów

Trudno się dziwić, że tak po ludzku jest dziś w Polsce wielu ludziom przykro. Choć niektóre media przed londyńskim szczytem G20 podgrzewały atmosferę, spekulując na temat ewentualnego zaproszenia dla naszego kraju, tym razem znów musimy obejść się smakiem. I trzymać kciuki za Czechów, mających reprezentować cała Unię Europejską. Oczywiście słowa Jarosława Kaczyńskiego o wielkiej kompromitacji to zdecydowana przesada, ale niedosyt pozostaje.

Tyle tylko, że w podobnej jak Polska sytuacji jest też szereg innych państw, które można by określić grupą „na progu G20" - choćby Holandia, mająca gospodarkę niemal tej samej wielkości co my. Gdyby jednak kolejne kraje przestąpiły ten próg, mielibyśmy grupę G25, a może nawet G30. Trudno się dziwić zatem Brytyjczykom, którzy w pewnym momencie musieli zamknąć listę gości. Choć możemy żonglować liczbami i udowadniać, że już jesteśmy w pierwszej dwudziestce świata, lub niewiele nam do niej brakuje, cierpimy z powodu braku innego atutu, który pomógł Arabii Saudyjskiej czy Argentynie. Nie jesteśmy niestety państwem o kluczowym znaczeniu regionalnym i nikt w Europie Środkowej nie postrzega nas jako lokalnego lidera. Może poza nami samymi.

Gdybyśmy jednak zostali zaproszeni na jeden z kolejnych szczytów G20, warto już teraz się zastanowić, jaki może być wkład Polski w reformę światowych finansów. Jak wyobrażamy sobie rolę Międzynarodowego Funduszu Walutowego czy systemu kontroli rynków finansowych? Obawiam się, że na razie mamy światu w temacie nowego ładu gospodarczego stosunkowo niewiele do zaoferowania. Może poza ewentualną kłótnią między Lechem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem o to, który z nich zająłby wygospodarowane dla Polski miejsce. Bo choć o zaproszenie na następny szczyt trzeba się z pewnością starać, to dwóch krzeseł w klubie gospodarczych potęg raczej nam nikt w przewidywalnej przyszłości nie da.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Seks, dragi i polityka

Ta książka wszystko zawdzięcza testosteronowi – deklaruje jej autor Paul B. Preciado. „Testo ćpun” jest odważną próbą poszukiwania tożsamości seksualnej w świecie pełnym hormonalnych pokus i farmakologicznych miraży.

Paweł Walewski
20.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną