„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Rynek

Uwertura do czarnej opery?

Rząd znowelizował budżet. Możliwe, że doczekamy się powtórki z rozrywki.

We wtorek rząd, tak jak zapowiadał, przyjął projekt nowelizacji tegorocznego budżetu. Przy tej okazji niczym nas nie zaskoczył. Planowane przychody obciął o 30 mld złotych, wydatki, na raty, zmniejszył o 21 miliardów złotych. W efekcie tegoroczny deficyt budżetowy wzrośnie z 18,2 do 27,2 mld złotych, grubo przekraczając, w stosunku do PKB, dopuszczalne w Unii normy. Co więcej i tak nie ma gwarancji, że ta pierwsza nowelizacja wystarczy. Jak źle pójdzie i kryzys się nasili (na razie na szczęście nie ma takich objawów), doczekamy się powtórki z rozrywki. A dwóch nowelizacji w jednym roku nigdy jeszcze w Polsce nie było.

Nadwerężone przez kryzys finanse państwa będziemy teraz równoważyć przez kilka lat. Ucierpią niemal wszyscy, biedni i bogaci, bo zasypywanie dziury budżetowej tak naprawdę dopiero się zacznie. W przyszłym roku dzisiejsze, niemałe problemy zostaną tylko wyostrzone. Rząd znowu będzie oszczędzał na wszystkim, próbował podnieść niektóre podatki i szukał, zapewne bez powodzenia, politycznych sojuszników do tych operacji. Jednocześnie jest bardzo prawdopodobne, że szykując najbliższej jesieni przyszłoroczny budżet ograniczy się do standardowych, można by wręcz powiedzieć technicznych ruchów, a niezbędne reformy finansów publicznych (np. KRUS) zostawi na później. Jako wymówkę ma zawsze argument, że urzędujący prezydent zawetuje co śmielsze ustawy. Na większe i ważne zmiany musimy więc znowu czekać. 

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Układ się rozpada. Spowiedź byłego doradcy Morawieckiego

Tomasz Krawczyk, były doradca Lecha Kaczyńskiego i Mateusza Morawieckiego, o nadziejach i złudzeniach ludzi PiS.

Rafał Kalukin
03.12.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną