Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Uwertura do czarnej opery?

Rząd znowelizował budżet. Możliwe, że doczekamy się powtórki z rozrywki.

We wtorek rząd, tak jak zapowiadał, przyjął projekt nowelizacji tegorocznego budżetu. Przy tej okazji niczym nas nie zaskoczył. Planowane przychody obciął o 30 mld złotych, wydatki, na raty, zmniejszył o 21 miliardów złotych. W efekcie tegoroczny deficyt budżetowy wzrośnie z 18,2 do 27,2 mld złotych, grubo przekraczając, w stosunku do PKB, dopuszczalne w Unii normy. Co więcej i tak nie ma gwarancji, że ta pierwsza nowelizacja wystarczy. Jak źle pójdzie i kryzys się nasili (na razie na szczęście nie ma takich objawów), doczekamy się powtórki z rozrywki. A dwóch nowelizacji w jednym roku nigdy jeszcze w Polsce nie było.

Nadwerężone przez kryzys finanse państwa będziemy teraz równoważyć przez kilka lat. Ucierpią niemal wszyscy, biedni i bogaci, bo zasypywanie dziury budżetowej tak naprawdę dopiero się zacznie. W przyszłym roku dzisiejsze, niemałe problemy zostaną tylko wyostrzone. Rząd znowu będzie oszczędzał na wszystkim, próbował podnieść niektóre podatki i szukał, zapewne bez powodzenia, politycznych sojuszników do tych operacji. Jednocześnie jest bardzo prawdopodobne, że szykując najbliższej jesieni przyszłoroczny budżet ograniczy się do standardowych, można by wręcz powiedzieć technicznych ruchów, a niezbędne reformy finansów publicznych (np. KRUS) zostawi na później. Jako wymówkę ma zawsze argument, że urzędujący prezydent zawetuje co śmielsze ustawy. Na większe i ważne zmiany musimy więc znowu czekać. 

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Rząd tnie cesarki, choć Polki boją się rodzić naturalnie. Co się dzieje na porodówkach?

Polka idzie dziś po zaświadczenie od psychiatry nie tylko wtedy, kiedy potrzebuje aborcji, ale i po to, żeby zagwarantować sobie cesarskie cięcie. Rodzi w ten sposób już co druga. Eksperci WHO i ONZ przypatrują się tej sytuacji ze zdziwieniem, pytając, co właściwie dzieje się na polskich porodówkach?

Agata Szczerbiak
02.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną