Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Poradniki rynkowe

Izoluj się

Jak ocieplać domy i mieszkania, by w przyszłości oszczędzać

Nawet najlepsze materiały nie spełnią oczekiwań, jeżeli prace budowlane zostaną wykonane w nieodpowiedni sposób. Nawet najlepsze materiały nie spełnią oczekiwań, jeżeli prace budowlane zostaną wykonane w nieodpowiedni sposób. pepifoto / Getty Images
Dobrze ocieplone dom lub mieszkanie mogą o połowę zmniejszyć wydatki na ich ogrzanie, a przy tym ograniczyć ilość CO2 trafiającego do atmosfery.

Zgodnie z przepisami budowlanymi od 2021 r. wszystkie nowo powstające budynki i domy mają być energooszczędne. To będzie oznaczało, że ich zapotrzebowanie na nieodnawialną energię do ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, oświetlenia i do pracy urządzeń gospodarstwa domowego będzie musiało być poniżej 70 kWh/m² na rok (od 2017 r. ten współczynnik wynosi 95 kWh/m² na rok, a przedtem było 120 kWh/m² na rok). Ale zmiany te dotyczą nowych inwestycji. W budynkach, które już istnieją, to wykorzystanie energii bywa nawet dwu- i trzykrotnie większe ze względu na duże straty ciepła przez nieszczelne okna, cienkie ściany i nieocieplony dach oraz niską jakość zastosowanych przed laty materiałów budowlanych. Efekty tych zaniechań są widoczne w comiesięcznych rachunkach płaconych za energię.

Przybywa jednak właścicieli domów i mieszkań, którzy chcąc zaoszczędzić na rachunkach i jednocześnie poprawić ochronę cieplną mieszkań i domów, decydują się zainwestować w nowe okna, a także ocieplić cały dom z zewnątrz (w tym ściany, podłogi, poddasze i piwnicę) lub w wyjątkowych przypadkach ocieplić mieszkanie od środka. Oczywiście ocieplając dom z zewnątrz, nie traci się cennej powierzchni mieszkalnej, którą zmniejsza każda izolacja instalowana w mieszkaniu. Jednak czasami nie ma innego wyjścia. W przypadku starych, często zabytkowych kamienic – na zmiany w elewacji i montaż ocieplenia nie zgadzają się konserwatorzy zabytków. Bywa też, że na taką inwestycję nie wyrażają zgody wszyscy członkowie wspólnoty mieszkaniowej. Wówczas jedynym rozwiązaniem może być ocieplenie ścian od środka.

Od kilkudziesięciu lat najpopularniejszym materiałem termoizolacyjnym stosowanym do ocieplania ścian wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków jest styropian. Zdaniem Krzysztofa Krzemienia, dyr. ds. technicznych z Termo Organiki, firmy, która od 20 lat wytwarza ten materiał, popularność styropianu wśród klientów wynika z dobrej znajomości tego materiału wśród ekip wykonujących ocieplenie oraz z korzystnego współczynnika przewodzenia ciepła i atrakcyjnej ceny. – W efekcie pieniądze wydane na ocieplenie domu styropianem najszybciej się zwracają – dodaje Krzemień.

Inne materiały, takie jak wełna mineralna czy pianki poliuretanowe, są droższe, ale często niezastąpione np. przy ocieplaniu poddaszy (wełna) albo bardzo precyzyjnym uszczelnieniu (pianka). Tomasz Strzelczuk, właściciel Zakładu Remontowo-Budowlanego Rembud, przyznaje, że w przypadku konieczności ocieplenia dużych powierzchni kluczowe znaczenie dla inwestorów ma cena materiału do izolacji. Ale biorą oni także pod uwagę inne czynniki, takie jak jego ciężar, dźwiękochłonność czy odporność na ogień. Większość rodzajów styropianów topi się pod wpływem wysokiej temperatury, a wełna mineralna dopiero w 1000 st. C. – Z drugiej strony – w ocenie Strzelczuka – styropian w porównaniu z wełną jest łatwiejszy i szybszy w obróbce: w docinaniu, szlifowaniu, przez co chętniej wybierany i polecany przez wykonawców zajmujących się ocieplaniem budynków.

Fachowcy od ociepleń są jednak zgodni. Bez względu na to, jaki rodzaj izolacji zostanie wybrany, koniecznie trzeba sprawdzić, czy produkt ma certyfikat jakości i jakie będzie jego przeznaczenie: na fasadę budynku czy na podłogę w garażu (musi być twardszy). I wreszcie – jaki ma on współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda). W przypadku styropianu oferowanego przez Termo Organikę waha się on między 0,044 a 0,031 W/m²K. Im niższa wartość współczynnika λ, tym materiał ma lepsze właściwości izolacyjne.

Krzysztof Krzemień z Termo Organiki uważa, że nawet najlepsze materiały nie spełnią oczekiwań, jeżeli prace budowlane zostaną wykonane w nieodpowiedni sposób. Warto więc zdecydować się na zakup kompletnego systemu do ocieplania, czyli styropianu, siatki, klejów, tynku cienkowarstwowego, od jednego producenta. Wówczas przy jakiejkolwiek reklamacji produktu wiadomo, czyj to wyrób.

Polityka 17/18.2017 (3108) z dnia 25.04.2017; Poradnik Budowlany; s. 118
Oryginalny tytuł tekstu: "Izoluj się"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną