Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Szklane ściany

Okna też mogą być energooszczędne

Duże, przeszklone powierzchnie należy stosować od strony południowej domu, bo wtedy słońce jest darmowym źródłem ciepła. Duże, przeszklone powierzchnie należy stosować od strony południowej domu, bo wtedy słońce jest darmowym źródłem ciepła. Aluprof SA
Czasy, kiedy ciepło uciekało z domu przez okna, już dawno minęły. Dziś można mieć dom energooszczędny i ze ścianami ze szkła.

Dzięki postępowi technicznemu okna w domach energooszczędnych wielkością nie przypominają już otworów strzelniczych. Zaś architekci projektujący takie domy mogą zapewnić przyszłym mieszkańcom znacznie większy niż kiedyś dostęp do naturalnego światła, nie narażając ich przy tym na niebotyczne rachunki za ogrzewanie.

Eksperci nie mają wątpliwości, że bardzo duże przeszklenia będą zyskiwały coraz więcej zwolenników. W takim domu pomieszczenia są jasne, a przez to wydają się bardziej przestronne. Poza tym bryła budynku nabiera wtedy lekkości. Najważniejsze są jednak względy zdrowotne, o czym przekonuje firma Velux w raporcie „Barometr zdrowych domów 2017”. Światło słoneczne wpływa na poprawę nastroju, sprzyja lepszej wydajności, produktywności i nauce. Jego brak może powodować zaburzenia snu, stres, otyłość, zmęczenie i chorobę afektywną sezonową (SAD). Światło słoneczne jest zatem naturalnym antydepresantem.

Niskie współczynniki

Rafał Buczek z firmy Awilux radzi, aby przy wyborze okien zwrócić uwagę przede wszystkim na współczynnik przenikania ciepła Uw, który informuje, czy dane okno jest energooszczędne. Im niższą ma wartość ten parametr, tym okno zatrzymuje więcej ciepła w pomieszczeniu. Warto też wiedzieć, że Uw zależy nie tylko od rodzaju szyby, ale również od zastosowanego profilu. Większe okno i większy udział szyby w jego całkowitej powierzchni to niższy (lepszy) współczynnik przenikania ciepła.

Od 2017 r. Uw nie może być wyższy niż 1,1 W/(m2·K), a od 2021 r. nie będzie mógł przekraczać – 0,9 W/(m2·K) – mówi Rafał Buczek. I dodaje, że aby mieć dom o bardzo niskim bądź nawet zerowym zużyciu energii, trzeba wybrać okna i drzwi, których współczynnik przenikania ciepła nie przekracza 0,8 W/(m2·K).

Polityka 17/18.2018 (3158) z dnia 24.04.2018; Poradnik Budowlany; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Szklane ściany"
Reklama