Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Szkło w modzie

Im większe okna decydujemy się wybrać podczas budowy domu, tym dokładniej powinniśmy sprawdzić ich parametry. Im większe okna decydujemy się wybrać podczas budowy domu, tym dokładniej powinniśmy sprawdzić ich parametry. Aluplast
Coraz większe okna i drzwi balkonowe to podstawa dzisiejszego budownictwa. Jednak niewłaściwy wybór może mieć przykre konsekwencje.
Marcin Szewczuk, Marketing Manager firmy Aluplast Marcin Szewczuk, Marketing Manager firmy Aluplast

Gdy porównujemy nowe bloki czy domy jednorodzinne z tymi sprzed kilkudziesięciu lat, zauważamy, że to właśnie okna najbardziej się zmieniły. Kiedyś dominowały małe szyby, a drzwi balkonowe miały tylko jedno skrzydło. Dziś standardem stały się jak największe przeszklenia, szyby nierzadko zajmują powierzchnię od sufitu do podłogi, a drzwi na balkon czy taras mają dwa skrzydła. Coraz częściej wybieramy całkowicie przeszklone drzwi przesuwne. Dominuje przekonanie, że w polskim klimacie trzeba wykorzystywać każdy promień słońca, więc architekci stawiają na maksymalne doświetlanie mieszkań i domów. Okazuje się to ważne, szczególnie jesienią czy zimą, gdy dni są krótkie i często pochmurne. Wówczas duże okna mają przynajmniej kilka zalet.

Po pierwsze, zwiększają ilość naturalnego światła, co poprawia nastrój domowników, a przy okazji ogranicza zużycie energii elektrycznej, bo lampy trzeba włączyć nieco później. Poza tym wnętrza dzięki odpowiedniemu oświetleniu wydają się optycznie większe i bardziej atrakcyjne. Wiedzą o tym doskonale deweloperzy, którzy zachwalają duże okna jako jeden z atutów nowego mieszkania. Także w budownictwie jednorodzinnym ilość przeszklonych powierzchni znacznie się zwiększyła. Szczególnie widoczne jest to na parterze, gdy duże szyby pięknie komponują się z tarasem i ogrodem. Jednak wybór okien o sporych rozmiarach ma też inne konsekwencje.

Zimą duże przeszklone powierzchnie, zwłaszcza po stronie południowej, pozwalają lepiej wykorzystać te chwile, gdy świeci słońce i obniżyć rachunki za ogrzewanie. Jednak taka silna ekspozycja na słońce to broń obosieczna. Co bowiem jest zaletą w mroźne dni, może okazać się poważną wadą latem, zwłaszcza w czasie upałów. Wówczas bowiem duże przeszklone powierzchnie mocno się nagrzewają, co prowadzi do wzrostu temperatury w domu.

Polityka 16.2019 (3207) z dnia 16.04.2019; Poradnik Budowlany; s. 82
Reklama