Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Pod dobrym dachem

Przy wyborze blachodachówki panelowej warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz materiały zastosowane do jej produkcji. Przy wyborze blachodachówki panelowej warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz materiały zastosowane do jej produkcji. materiały prasowe
Blachodachówki panelowe pozwalają nie tylko zmniejszyć koszty, ale także przyspieszają i ułatwiają prace budowlane. Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniego modelu.

Osoby budujące dom coraz częściej zamiast blachodachówek ciętych na wymiar wybierają panelowe, zwane też modułowymi. Są one dostępne w wielu wzorach i kształtach. Dzięki temu można je z łatwością dopasować do elewacji każdego budynku i do otoczenia. Wykorzystuje się je do krycia dachów zarówno nowych budynków, jak i tych remontowanych. Sprawdzą się nie tylko na prostych jedno- i dwuspadowych dachach, ale przede wszystkim na tych o wielu połaciach. Istotną zaletą będzie wówczas ograniczenie do minimum odpadów. Stracimy nie więcej niż 5 proc. zamówionego materiału, nawet przy najbardziej skomplikowanych dachach.

Takie pokrycie jest nie tylko efektowne i trwałe, ale również szybkie i proste w montażu oraz transporcie. Łatwo zorganizować plac budowy, a dzięki temu, że większość modeli blachodachówek panelowych ma symetryczne przetłoczenia, nie trzeba ich przycinać na końcach połaci. Wystarczy panel wsunąć pod już ułożony element, chowając odpowiednią liczbę fal. Nie wpływa to negatywnie na estetykę pokrycia, ponieważ elementy pasują do siebie idealnie.

Blachodachówki panelowe są dostępne w postaci niewielkich arkuszy, które mają takie same wymiary. Żeby wyliczyć odpowiednią ilość materiału, nie potrzeba szczegółowych pomiarów ani rysunku dachu. Wystarczy jedynie informacja o metrażu powierzchni do pokrycia. Takie blachodachówki modułowe są dostępne od ręki i tworzą gotowy do montażu kompletny system dachowy. Nie trzeba wcześniej zamawiać materiału na dach i czekać na dostawę kilka tygodni, co mogłoby znacznie skomplikować harmonogram prac.

Wraz z blachodachówką klient kupuje wszystkie elementy niezbędne do krycia dachu. Zakres wielkości modułów jest różny w zależności od producenta, ale ponieważ są to zestandaryzowane zestawy, nie ma problemu z dokupieniem brakujących obróbek czy łączników. Zwykle też niewykorzystany materiał można zwrócić sprzedawcy. Arkusze blachodachówki panelowej pakowane są w paczki i przywożone na plac budowy na paletach. Na jednej standardowej europalecie zmieści się materiał na średniej wielkości dach. Tak zapakowane blachodachówki nie stwarzają problemów podczas transportu i nie wymagają specjalistycznego sprzętu przy rozładunku.

Przy wyborze blachodachówki panelowej warto zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz materiały zastosowane do jej produkcji. Ważna jest sztywność zastosowanej blachy i zapewnienie szczelności poszczególnych modułów. Dobrze jest też sprawdzić materiał wsadowy, czyli stal powlekaną, bo ma to spory wpływ na trwałość blachodachówki i szczelność pokrycia. Standardowo grubość rdzenia takich blachodachówek to minimum 0,5 mm, chociaż przy pokryciach blaszanych modułowych może być nieco mniejsza i wynosić 0,45 mm, ponieważ trudniej się one odkształcają.

Istotny jest również rodzaj zastosowanej powłoki. Jej wybór może sprawić nam pewien kłopot, ponieważ producenci stosują różne nazewnictwo. Najważniejsze jest jednak sprawdzenie, czy mamy do czynienia z powłoką poliestrową czy też poliuretanową. Na powłokę poliestrową przeważnie udzielana jest 10-letnia gwarancja, a na poliuretanową – 30-letnia.

Im dłuższa gwarancja na blachodachówki panelowe, tym oczywiście lepiej. Niektórzy producenci oferują nawet 50 lat. Warto jednak upewnić się, czego dotyczy tak długa gwarancja, ponieważ zwykle sam zakup blachodachówek panelowych nie wystarczy, aby ją uzyskać. Bardzo często trzeba spełnić jednocześnie kilka dodatkowych warunków. Między innymi zastosować specjalne, droższe akcesoria dachowe, zamówić wizytę eksperta na budowie czy zarejestrować zakup pokrycia w systemie internetowym firmy.

Zwracając uwagę na koszty, nie warto jednak decydować się na produkty niewiadomego pochodzenia. Korzystna cena rzadko wynika z promocji, a częściej z gorszej jakości materiału. Mogą sobie na nią pozwolić tylko mali producenci, bez profesjonalnego zaplecza technicznego i logistycznego. Nawet jeśli udzielą oni gwarancji na długi czas, to może okazać się, że firma w międzyczasie zniknie z rynku albo nie uzna reklamacji. Najlepiej wybierać wyroby znanych producentów, których parametry wcześniej zostały szczegółowo sprawdzone. To poważna inwestycja, bo przecież pokrycie dachowe powinno wystarczyć na wiele lat.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Poradnik Budowlany; s. 74
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Dlaczego tak późno? Marian Turski w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim

Powstanie w warszawskim getcie wybuchło dopiero wtedy, kiedy większość blisko półmilionowego żydowskiego miasta już nie żyła, została zgładzona.

Marian Turski
19.04.2023
Reklama