Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Poradniki rynkowe

Ciepło z natury

Gruntowa pompa ciepła Vitocal. Gruntowa pompa ciepła Vitocal. Viessmann
Pompy ciepła stają się coraz popularniejszą metodą ogrzewania budynków jako rozwiązanie przyjazne środowisku i tanie w eksploatacji. Jednak wiele osób staje przed dylematem: wybrać pompę gruntową czy powietrzną?

Pompa ciepła korzysta z odnawialnych źródeł energii, udostępnianych przez naturę praktycznie bez ograniczeń. Jest to urządzenie w pełni zautomatyzowane, które po uruchomieniu praktycznie nie wymaga obsługi. Koszt jej instalacji jest porównywalny do kosztu instalacji kotła na paliwo stałe razem z kotłownią i kominem, niezbędnymi dla jego obsługi. Pompa ciepła okazuje się opłacalnym rozwiązaniem zwłaszcza dla właścicieli domów pozbawionych dostępu do sieci gazowej. Koszt ogrzewania taką pompą będzie niższy niż koszt ogrzewania kotłem na gaz płynny czy olej opałowy.

Ważną zaletą pompy jest fakt, że nie wytwarza ona spalin ani innych zanieczyszczeń. Nie przyczynia się do powstawania smogu, który przecież jest w Polsce wciąż ogromnym problemem w miesiącach zimowych, w bezwietrzne i chłodne dni.

Pompy mogą być instalowane w nowych i modernizowanych budynkach oraz stanowić źródło ciepła zarówno dla ogrzewania podłogowego, jak i dla grzejników. Pompy ciepła nie tylko ogrzewają wnętrza domu oraz wodę użytkową. Wykorzystując darmową energię odnawialną, mogą również chłodzić pomieszczenia w okresie letnim, dzięki czemu nie ma konieczności instalowania klimatyzacji.

Pompa ciepła nie wymaga montażu w osobnej kotłowni ani budowy komina odprowadzającego spaliny. Pompa może uzupełniać inne źródła ciepła, ale odpowiednio dobrana może być też jedynym urządzeniem grzewczym w domu. Coraz popularniejsze dziś instalacje fotowoltaiczne stanowią bardzo dobre uzupełnienie pompy ciepła, bo zasilana darmowym prądem ze słońca będzie wówczas pracować całkowicie ekologicznie, zapewniając jeszcze niższe koszty ogrzewania. W okresie zimowym spożytkuje nadmiar prądu produkowanego latem i oddawanego wówczas do sieci, który można potem bezpłatnie odebrać.

Gruntowe pompy ciepła, czyli pompy typu solanka/woda to urządzenia, które do ogrzewania domu wykorzystują energię skumulowaną w gruncie.

Polityka 14.2021 (3306) z dnia 30.03.2021; Poradnik energetyczny; s. 60
Reklama