Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Poradniki rynkowe

Elegancko i na lata

Dom pokryty płytką dachową i deskami elewacyjnymi z włókno-cementu. Dom pokryty płytką dachową i deskami elewacyjnymi z włókno-cementu. Materiały prasowe CEDRAL
Planując budowę lub renowację domu, inwestorzy zastanawiają się, jaka elewacja będzie zarówno estetyczna, jak i funkcjonalna. Wśród wielu możliwości dwie zasługują na szczególną uwagę – płytki i deski z włókno-cementu.

Elegancki wygląd budynku doskonale podkreślają jednolite pokrycia dachowe i elewacyjne. Odpowiednio dobrana płytka, ułożona na dachu i elewacji, prezentuje się atrakcyjnie nie tylko na domach jednorodzinnych i w zabudowie szeregowej, ale także na obiektach użyteczności publicznej, takich jak hotele czy szkoły. Ciekawą propozycją jest małoformatowa płytka dachowa i elewacyjna wykonana z włókno-cementu. To produkt nowoczesny, trwały i odporny na różne warunki atmosferyczne.

Płytka zapewnia bezpieczeństwo i komfort mieszkańcom – jest niepalna, bezpieczna dla środowiska, odporna na działanie promieni ultrafioletowych, mrozu czy szkodników. Charakteryzuje się dobrą zdolnością oddychania i izolacji, niewielkim ciężarem i długą żywotnością. Dostępna jest w bogatej gamie barw, formatów i powierzchni. Pokrycie dachu i elewacji małoformatowymi płytkami z włókno-cementu podkreśla niepowtarzalny wygląd domu, przełamuje monotonię zabudowy, zwracając uwagę na monolityczny charakter bryły. To interesujący produkt dla inwestorów wybierających nowoczesne projekty budowlane. Może być jednak z powodzeniem stosowany także na budynkach zabytkowych, gdzie idealnie wpasowuje się w istniejącą architekturę.

Harmonijny wygląd dodatkowo można wzmocnić, wybierając płytki o gładkiej powierzchni lub o fakturze łupka. Najpopularniejsze kolory płytek do jednolitego wykończenia dachu i elewacji to grafitowy i biały. Niektórzy inwestorzy jednak decydują się na inne rozwiązanie – płytki dachowe ułożone są tylko na fragmencie elewacji, a reszta ścian pokryta jest na przykład tynkiem lub cegłą. Taką konfigurację należy jednak stosować umiejętnie, bo zmienia proporcje budynku. Również łączenie różnych materiałów na elewacji należy bardzo uważnie zaprojektować.

Jeszcze innym, bardzo ciekawym i zyskującym na popularności rozwiązaniem są deski z włókno-cementu.

Polityka 18.2021 (3310) z dnia 26.04.2021; Poradnik Budowlany; s. 76
Reklama