Klasyki Polityki

Urok siwych gołąbków

Miłość na starość

Wanda i Edward Filipowscy Wanda i Edward Filipowscy Corbis
W społeczeństwie uprawiającym kult młodości widok starych ludzi trzymających się na ulicy za ręce budzi mieszane uczucia. A przecież co może być u schyłku życia bardziej pożądanego niż bliska osoba u boku?

Starych najczęściej widzi się w pojedynkę. A właściwie – stare. Na ulicach, w parkach, na działkach, w uniwersytetach trzeciego wieku. Chodzą kiedyś rozwiedzione, kiedyś porzucone, nigdy niezamężne. Albo wdowy. Starzy mężczyźni widoczni są rzadziej. W sfeminizowanych klasach, na przykład pielęgniarskich, pojedyncze męskie rodzynki otoczone hołdami koleżanek czują się świetnie. Starym mężczyznom w klubie seniora, a w istocie seniorki, rola rodzynków już nie w smak. Stracili pracę i potencję, które definiowały ich poczucie męskości, czego więc po tych kastracjach mieliby szukać w klubach i uniwersytetach dla leciwych studentów, a właściwie – studentek? Tak myślą.

Lecz nade wszystko nie widać ich, bo wymierają przed kobietami. I po kobietach. W interesującym zbiorze publikacji socjologów z Uniwersytetu Łódzkiego „Pomyślne starzenie się w perspektywie nauk społecznych i humanistycznych” pod redakcją Jerzego T. Kowalskiego i Piotra Szukalskiego czytamy, że już 20 lat temu prof. Maria Susułowska, znakomita socjolog z Krakowa, wskazywała na lepszą adaptację kobiet do owdowienia, ale i emerytury.

Z badań amerykańskich wynika, że w pierwszym roku po śmierci żony umiera 67 proc. wdowców, a wdów po śmierci męża tylko 3 proc. Anna Klatkiewicz z Uniwersytetu Medycznego im. Marcinkowskiego w Poznaniu donosi, że w rok po śmierci współmałżonka obserwuje się gwałtowne obniżenie odporności i ogólnego stanu zdrowia osieroconej osoby.

Ma więc szczęście ten, kto dożywa swych dni obok żony. Lecz ją też los wyróżnił ocalając, jeśli ma dobrego męża, od wdowieństwa, które jest teraz wpisane w życie zamężnej kobiety jak w młodości macierzyństwo.

Polityka 34.2008 (2668) z dnia 23.08.2008; Ludzie; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Urok siwych gołąbków"
Reklama