Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Fascynujące wnętrze człowieka

Ewa Wilk. Kierownik projektu Ewa Wilk. Kierownik projektu "Ja, My, Oni". Kierownik Działu Krajowego tygodnika POLITYKA Michał Mutor / Agencja Gazeta
Przedstawiamy nowy numer "Ja, My, Oni". Tym razem to przewodnik po ludzkich emocjach.
4. tom z cyklu 'Ja, My, Oni'. Już w sprzedażyPolityka 4. tom z cyklu "Ja, My, Oni". Już w sprzedaży

Dla tych, którzy zetknęli się z wydawanymi przez blisko trzy lata dodatkami do „Polityki”, a następnie z ubiegłorocznymi zeszytami „Ja, My, Oni”, obecność psychologii na stronie internetowej nie będzie zaskoczeniem. Inaugurujemy ją wraz z pojawieniem się na rynku kolejnego zeszytu, tym razem poświęconego emocjom. Dla starych znajomych będzie to ponowne, satysfakcjonujące spotkanie ze współczesną psychologią. Nowych czytelników witamy z nadzieją, że dostrzegą nasze starania, by wiedzę akademicką łączyć z nienachalnym poradnictwem. Bez szarlatanerii i bez prostackich recept, lecz z przekonaniem, że nie ma drugiej tak fascynującej rzeczywistości, jak wnętrze człowieka.  

Planujemy już kolejne zeszyty, które ukazywać się będą co kwartał; następny – majowy - zamierzamy poświęcić sensowi wszelkich aktywności podejmowanych przez człowieka – od gotowania zupy po grę na wiolonczeli. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, jak nasączać życie treścią, by stało się ono pełne i satysfakcjonujące. W jesiennym wydaniu zajmiemy się pamięcią, myśleniem, uczeniem się – słowem: intelektem człowieka.

Tym razem - emocje: wielkie uczuciowe porywy, euforie i entuzjazmy, dewastujące gniewy i zazdrości, paraliżujące żale i lęki, ale także ulotne chandry i te ledwie uchwytne nastroje, kiedy człowiek czuje się po prostu dobrze. Namysł nad tym wydawnictwem zaczęliśmy od szkolnego ćwiczenia: wymień znane ci emocje. Zapewniam, że każdemu, kto nie jest dotknięty aleksytymią (czyli nieumiejętnością nie tyle doznawania, ile nazywania uczuć) kartka zapełni się w mgnieniu oka dziesiątkami określeń na stany, które człowiek odczuwał, odczuwa lub wie, że inni odczuwają. 

Nie ma pewnych odpowiedzi na pytania, co powoduje, że emocje raz wybuchają albo nieznośnie się w nas kłębią, innym razem – ledwie tlą. Nie znaczy to jednak, że wiedza o nich nie posuwa się naprzód. Jest w mechanice emocji mnóstwo zjawisk wspólnych ludziom bez względu na ich przynależność kulturową, wiek czy płeć. Ewolucja wyposażyła mózg ludzki w możliwość  poddawania emocji rozumowi, zdolność do refleksji nad nimi i umiejętność – do pewnego stopnia – ich kontrolowania.

W pierwszym rozdziale naszego kolejnego zeszytu spoglądamy na zjawisko emocji pod kątem rozmaitych dziedzin: psychologii, ale też filozofii, antropologii i neurobiologii. Drugi rozdział zatytułowany JA służyć ma głównie przemyśleniom nad własnym sposobem odczuwania, interpretowania i wyrażania uczuć. Rozdział MY dotyczy prywatnej sfery życia, czyli naszych relacji z rodzicami, partnerami, dziećmi. Jak podpowiada redaktorskie doświadczenie – tu właśnie współczesny człowiek odczuwa największy głód roztropnej porady, gdyż – najkrócej mówiąc – chce być kochanym i mądrze kochać. Wreszcie rozdział ONI poświęcamy obserwacjom z życia społecznego. Owszem, chodzi tu o  przestrogi przed powszechną dziś, nieuczciwą grą na emocjach w życiu politycznym, w mediach, w handlu. Ale też o to, jak można z korzyścią dla wszystkich spożytkować wiedzę o odczuwaniu w relacjach służbowych, negocjacjach, zarządzaniu.

W podobny sposób komponować będziemy następne wydawnictwa, dając  możliwość autorefleksji, ale też spojrzenia na siebie w rozmaitych rolach: partnera, rodzica, pracownika, klienta, wyborcy.

Przedsięwzięciom drukowanym towarzyszyć będziemy cały czas w sieci. Liczymy na dialog z naszymi czytelnikami, na sugestie, na pytania i podpowiedzi co do tematyki artykułów. Postaramy się o rzetelne i rozumne podpowiedzi, jak  rozwiązywać problemy dręczące współczesnego człowieka.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mleko się rozlało? Tajemnice morderstwa w Białymstoku

Za kratami w Hajnówce od kilkunastu lat siedzi Jan Ptaszyński z Michnówki na Podlasiu. Są powody, by przypuszczać, że w jego sprawie nie wszystko jest jasne.

Arkadiusz Panasiuk
27.11.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną