Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

O znaczeniu agrafki w uchu

Joanna Cieśla o tym, po co młodym idole.

Klasyczna psychologia opisuje fascynację idolami, naśladowanie ich jako jeden ze sposobów szukania nowych wzorców identyfikacyjnych w okresie dorastania. Między 12. a 15. rokiem życia człowiek powinien się zindywiduować, czyli określić jaki jest i czym się różni od innych. Dzieje się to w dużej mierze przez zakwestionowanie autorytetu rodziców. Miejsce po odrzuconych opiekunach trzeba jednak wypełnić kimś lub czymś innym.

Jak tłumaczy prof. Jacek Bomba, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum, tych nowych wzorców najczęściej szuka się wśród rówieśników, w drugiej kolejności - wśród trochę starszych kolegów, w trzeciej – w idolach społecznych i kulturowych. Na tych prawidłowościach opiera się wiele przyciągających nastolatków organizacji i ruchów, począwszy od skautingu, gdzie grupie rówieśników dostarcza się nieco starszych przywódców, którzy mają być dla nich wzorem, skończywszy na ruchu hipisowskim. Ten ostatni był tym bardziej atrakcyjny, że oferował wyrazistą i pociągającą ideologię – miłość i brak własności, a oprócz tego, przyzwalał na sięganie po lżejsze lub cięższe narkotyki. Rzecz nie do przecenienia, bo dorastającego człowieka bardzo pociąga praktykowanie świeżo nabytej zdolności myślenia abstrakcyjnego, a jednocześnie ćwiczenia te bywają zakłócane przez zmiany hormonalne, które odbijają się na procesach poznawczych. Niektóre substancje psychoaktywne mogą stanowić na te zakłócenia remedium.

Erik Erikson, amerykański psycholog rozwoju człowieka, jako najważniejsze zadanie okresu dorastania opisywał ukształtowanie tożsamości. Im więcej młody człowiek ma wtedy trudności z separacją, czyli uwolnieniem się od rodziców, im bardziej chaotyczne wzorce obserwował w swoim otoczeniu między 3. a 10. rokiem życia, im bardziej zdezorganizowana jest rodzina, tym bardziej wyrazistej, drastycznej i jaskrawej tożsamości będzie szukał. To podpowiedź, dlaczego niektórzy na wzór wybierają Muńka Staszczyka, a inni Marylina Mansona.

Pełna wersja artykułu w Poradniku Psychologicznym POLITYKI Ja, My, Oni "O sztuce dobrego życia."

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kaczyński się pozbierał, złapał cugle, zagrożenie nie minęło. Czy PiS jeszcze wróci do władzy?

Mamy już niezagrożoną demokrację, ze zwyczajowymi sporami i krytyką władzy, czy nadal obowiązuje stan nadzwyczajny? Trwa właśnie, zwłaszcza w mediach społecznościowych, debata na ten temat, a wynik wyborów samorządowych stał się ważnym argumentem.

Mariusz Janicki
09.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną