Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Każda cyberprzemoc to przestępstwo

Dr Sylwia Kita Dr Sylwia Kita Leszek Zych / Polityka
Wprowadzenie prawa, które umożliwia karanie za cyberprzemoc wobec osób dorosłych, to bardzo dobra wiadomość.

Dodanie do kodeksu karnego artykułu, w myśl którego podlega karze pozbawienia wolności ten, kto utrwala lub rozpowszechnia wizerunek nagiej osoby lub osoby w trakcie czynności seksualnej, używając w tym celu przemocy, groźby lub podstępu, to dobra informacja nie tylko dla ofiar cyberprzemocy. Także dla osób z ich otoczenia. Bowiem prokuratura nie może wszcząć postępowania przygotowawczego bez wniosku o ściganie. I tutaj potrzebna jest pomoc najbliższych, którzy nie będąc bezpośrednio ofiarami, mogą szybko i skutecznie zareagować na popełnione przestępstwo.

Do niedawna wobec cyberprzemocy byliśmy w zasadzie bezradni. Kara za nią mogła spotkać tylko tych, którzy krzywdzili osoby poniżej 15. roku życia. Prawo nie przewidywało, by ofiarą cyberbullyingu mogli być również ludzie starsi. Błędne poczucie bezkarności oraz anonimowości przyczyniało się do stosowania wirtualnej przemocy na przykład w stosunku do nauczycieli.  O ile kiedyś uczniowie podczas lekcji rysowali karykatury pedagogów, teraz mają możliwość sfilmowania, zrobienia zdjęcia i wrzucenia wszystkiego do Sieci, nie wychodząc z zajęć. Cicha przemoc ze strony ucznia może zrujnować życie dorosłego człowieka, który tak naprawdę był bezsilny.

Nie ma jeszcze, co prawda, danych na temat cyberprzemocy wobec dorosłych, ale warto przypomnieć informacje o wirtualnej przemocy wobec dzieci. W styczniu 2007 r. w ramach kampanii "Dziecko w Sieci" zostały przeprowadzone pierwsze w Polsce badania poświęcone problemowi cyberbullyingu. Wynikło z nich, iż co drugi internauta miał do czynienia z przemocą werbalną w Internecie lub dokonaną z użyciem telefonu komórkowego. Aż 57 proc. użytkowników Sieci w wieku od 12 do 17 lat było przynajmniej raz bohaterami zdjęć lub filmów wykonanych wbrew ich woli. Skala tego zjawiska wśród dorosłych może być podobna.

Wprowadzenie prawa, które umożliwia walkę z cyberprzemocą, to ważny krok. Teraz ważna jest rola sądów. Musi zapaść kilka wyroków skazujących, które zostaną nagłośnione przez media. Być może ludzie zaczną zdawać sobie sprawę, iż praktykowanie takiej "zabawy" może się dla nich skończyć więzieniem.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kultura

Mark Rothko w Paryżu. Mglisty twórca, który wykonał w swoim życiu kilka wolt

Przebojem ostatnich miesięcy jest ekspozycja Marka Rothki w paryskiej Fundacji Louis Vuitton, która spełnia przedśmiertne życzenie słynnego malarza.

Piotr Sarzyński
12.03.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną