Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Czy Platforma ma przyszłość za sobą

Z życia sfer

Jeśli wierzyć niektórym publicystom, sytuacja Platformy po wygraniu wyborów prezydenckich (a wcześniej wyborów samorządowych, wyborów do europarlamentu oraz wyborów do Sejmu i Senatu) jest dziś wyjątkowo nieciekawa.

Partii tej nie pozostało już nic do wygrania, co musi ją frustrować i przygnębiać. Fakt, że ugrupowanie to w najbliższym czasie nie ma żadnych widoków na kolejny sukces, będzie rodzić napięcia, może również doprowadzić do zakwestionowania przywództwa Donalda Tuska, który w opinii wielu polityków PO jest za obecną sytuację odpowiedzialny.

Oczywiście, może się on tłumaczyć, że wcale nie chciał, aby wszystko się tak skończyło. Problem w tym, że samo chciejstwo to za mało, zwłaszcza jeśli za przeciwnika ma się Jarosława Kaczyńskiego.

Zwolennicy prezesa PiS już ogłosili jego sukces w wyborach, tłumacząc, że nie chciał on ich wygrać i nie wygrał, dzięki czemu otworzył sobie drogę do zostania w przyszłości premierem, co dowodzi jego dalekowzroczności. Sukces ten Jarosław Kaczyński zawdzięcza sprawności swojego sztabu oraz jakości kampanii, która w zgodnej opinii wszystkich była o wiele lepsza od niemrawej kampanii Komorowskiego.

Nic dziwnego, że w tej sytuacji Komorowski od początku był skazany na sukces. Sytuację próbował odwrócić poseł Palikot, który swoimi wystąpieniami starał się osłabić pozycję Komorowskiego. Niestety, efektem działań Palikota była jedynie niespodziewana przegrana Komorowskiego w Lublinie, co potwierdza, że Palikot jest politykiem o wymiarze lokalnym, bez większego znaczenia dla reszty kraju.

Układ, w którym lepiej już być nie może, dla wielu członków Platformy oznacza konieczność rozstania się z politycznymi marzeniami. Oczywiście, PO może wygrać kolejne wybory, ale jest to bez sensu, bo i tak ma pełnię władzy i władzy tej już jej nie przybędzie. Partia jest zatem skazana na angażowanie się w wyczerpujące i kosztowne kampanie tylko po to, aby osiągnąć to, co już osiągnęła. Nie trzeba nikogo przekonywać, że jest to sytuacja mocno osłabiająca.

Tymczasem PiS, po sprawnie przeprowadzonej zwycięskiej porażce Jarosława Kaczyńskiego, zdaniem wielu publicystów, jest silniejszy niż kiedykolwiek. Pokusa prezydentury była silna, ale prezes PiS się jej oparł, co potwierdza, że jest dziś zupełnie innym człowiekiem, a zmiana, jaka w nim zaszła, nie była udawana. W jego otoczeniu zwyciężyła słuszna koncepcja, że zwycięstwa lepiej jest mieć przed sobą niż za sobą. Udało się ją zrealizować, chociaż – jak pisze na blogu krytyk filmowy Krzysztof Kłopotowski – po ogłoszeniu w nocy pierwszych cząstkowych wyników wyborów „wydawało się, że jednak spełni się koszmar” i że Kaczyński „wpadnie do złotej pułapki” i zostanie „zamknięty w pałacu, pozbawiony bezpośredniego wpływu na swoją partię”.

Na szczęście, do pułapki wpadł Komorowski, który dopiero kilka dni po wyborach zorientował się, o co tu chodzi. Stąd jego nieudolne i mocno spóźnione próby uniknięcia przeprowadzki do Pałacu Prezydenckiego, potwierdzające, że rozgrywkę z prezesem PiS sromotnie przegrał.

Polityka 29.2010 (2765) z dnia 17.07.2010; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Platforma ma przyszłość za sobą"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Ja My Oni

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

Anna Dąbrowska
03.02.2015
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną