Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

Szpital szansą dla Agaty?

Nastolatka z nożem: opinia psychologa

Erwin Wodicka / PantherMedia
13-latka, która pocięła nożem twarz koleżanki w krakowskim gimnazjum, trafi nie do schroniska dla nieletnich, lecz do szpitala psychiatrycznego. Na szczęście.
Dr Sylwia KitaLeszek Zych/Polityka Dr Sylwia Kita

Sąd rodzinny postanowił tak po napadzie histerii, którego Agata dostała na korytarzu przed salą rozpraw. Okazało się też, że dziewczyna raz już zaatakowała nożem koleżankę - w szkockiej szkole, do której chodziła wcześniej.

Sędziom należą się wyrazy uznania za ich decyzję. Zgodnie z obowiązującymi przepisami niejako automatycznym rozwiązaniem byłoby skierowanie 13-latki na trzy miesiące do schroniska dla nieletnich, którego odpowiednikiem jest tymczasowy areszt stosowany w przypadku sprawców dorosłych. Taka też była pierwsza decyzja sędziów, zmieniona w świetle nowych okoliczności. Osadzenie w schronisku to najsilniejszy środek, jaki mógłby być zastosowany wobec nieletniego. Potem Agacie groziłaby odsiadka w zakładzie poprawczym do 21 roku życia. I co dalej?

W Polsce czyni się starania mające na celu wzmocnienie systemu poprawczego. Mają powstać tzw. zakłady readaptacyjne o zaostrzonym rygorze. I tutaj pojawia się spór między naukowcami, krytykującymi pomysł zastosowania drastycznej izolacji, a ich zwolennikami. Ci pierwsi wychodzą z założenia, iż młody człowiek, który popełnił czyn zabroniony, po kilku latach przebywania w totalnej separacji od rodziny, znajomych, przyjaciół, nigdy nie wróci do normalnego życia. Ci drudzy z kolei są przekonani, iż młodzi w zakładzie muszą zejść na samo dno, aby resocjalizacja przyniosła jakieś efekty.

Bardziej przemawia do mnie ten pierwszy pogląd. Młody człowiek, który przebywał kilka lat w poprawczaku, wychodząc na wolność nie potrafi odnaleźć się w szybko zmieniającej się rzeczywistości społecznej. Najczęściej znowu trafia do poprawczaka lub jako osoba już dorosła - do zakładu karnego. Na tym tle możliwość leczenia w zakładzie psychiatrycznym jawi się jako szansa od losu dla Agaty.

A patrząc na sprawę szerzej, może zamiast skupiać się na tym, w jaki sposób sprowadzić młodego na dno, warto byłoby zainwestować w kształcenie dzieci i młodzieży w dziedzinie reguł prawa? Nie chodzi o cytowanie paragrafów, ale przede wszystkim o uświadamianie dziecku konsekwencji jego zachowań. Uczmy wreszcie sposobów rozwiązywania konfliktów z rówieśnikami w taki sposób, aby dzieci nie stosowały agresji i potrafiły rozwiązywać problemy bez użycia siły. A przede wszystkim unikajmy dawania „cennych” rad, takich jak: „Skoro cię uderzył, to mu oddaj”.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną