Społeczeństwo

Zawiłe losy ustawy

• Ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży weszła w życie w 1993 r., po 4 latach wyczerpujących debat.

• W 1994 r. uchwalono projekt bardziej liberalny, ale zawetował go prezydent Lech Wałęsa.

• W 1996 r. udało się zmienić prawo; kobieta mogła przerwać ciążę z racji na trudną sytuację osobistą, ale w 1997 r. Trybunał Konstytucyjny, poproszony o ocenę przez Solidarność, uznał przerywanie ciąży ze względów społecznych za sprzeczne z konstytucją.

• W 2004 r. głębokie zaniepokojenie sytuacją w Polsce wyraził Komitet Praw Człowieka ONZ, zalecając rządowi liberalizację ustawy, ale raport ONZ pozostał bez odpowiedzi.

• W tym samym roku, zebrawszy obowiązkowe 100 tys. podpisów, do Sejmu złożono obywatelski projekt ustawy, liberalizujący dotychczasowe prawo aborcyjne. Sejm nigdy się jednak tym projektem nie zajął.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną