Społeczeństwo

Najstarsi synowie

B’nai B’rith (z hebrajskiego – Synowie Przymierza) to organizacja żydowska założona w Nowym Jorku przez niemieckiego Żyda Henry’ego Jonesa i 11 jego współpracowników 13 października 1846 r. Jest najstarszą żydowską organizacją międzynarodową na świecie.

W Polsce loże BB zaczęły powstawać w XIX w., jeszcze pod zaborami. Przed wojną w niepodległej Polsce istniało 10 lóż, które liczyły 934 członków. Zajmowały się głównie pomocą ofiarom I wojny światowej, wspieraniem szkół i pomocą dla przyszłych osadników w Palestynie. W 1938 r. dekretem prezydenta Mościckiego „O rozwiązaniu zrzeszeń wolnomularskich” rozwiązano także B’nai B’rith – za powiązania z masonerią. Majątek organizacji, a był on pokaźny (składał się głównie z nieruchomości w dużych miastach), przekazano na cele dobroczynności publicznej, a archiwa na rzecz państwa. Władze stowarzyszenia o rewindykacji jednak nie myślą.

Obecnie organizacja utrzymuje się wyłącznie ze składek. Każdy członek jest zobowiązany wpłacić do kasy 500 zł rocznie. Część trafia do europejskiej BB.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Nauka

Gorąco w styczniu? Grzeje nas… Ocean Indyjski

Ciepła zima trwa w najlepsze. Styczeń był do tej pory równie rozgrzany jak grudzień. Czy doczekamy się jeszcze śniegu w całej Polsce? Trochę zależy to od Oceanu Indyjskiego.

Andrzej Hołdys
19.01.2020
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną