Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Społeczeństwo

96 proc. niewierzących Polaków

Z życia sfer

Z badań wykonanych na zlecenie brytyjskiego dziennika „Guardian” wynika, że 89 proc. mieszkańców dużych państw UE nie wierzy w uczciwość polityków. Co ciekawe, badania pokazują, że najwięcej osób niewierzących (aż 96 proc.) żyje w Polsce.

– Postępujący zanik wiary w uczciwość polityków to efekt rosnącej zamożności społeczeństwa, skutkującej coraz szerszym dostępem do informacji – ocenia znany badacz wierzeń Polaków, poproszony przeze mnie o komentarz w tej sprawie. – W każdym polskim domu jest dziś radio, telewizor lub komputer z dostępem do Internetu, dzięki czemu Polacy doskonale wiedzą, jak polityk wygląda i co ma do powiedzenia. Utrata wiary w uczciwość polityków była tylko kwestią czasu.

Wiara ta została wyparta przez światopogląd naukowy, oparty na przekonaniu, że uczciwy polityk to bujda i opium dla ludu.

– Zjawisko nie ma związku z posiadanym wykształceniem, chociaż z moich badań wynika, że szczególnie agresywnie brak wiary manifestują osoby bez żadnego wykształcenia. Wśród inteligencji częściej spotyka się agnostyków, twierdzących, że zarówno istnienie jak i nieistnienie uczciwych polityków jest niemożliwe do ustalenia.

Rosnącą liczebnie grupę stanowią osoby uważające, że samo pytanie o uczciwych polityków jest bez sensu, gdyż pojęcie to jest oksymoronem – wyjaśnia badacz.

Wiara w uczciwość polityków, powiada, to obecnie zabobon praktykowany w oddalonych od cywilizacji rejonach wiejskich, gdzie sygnał telewizyjny jest słaby, czytelnictwo prasy zanikło, a o szerokopasmowym Internecie nikt nie słyszał.

– Wiara ta jest przekazywana ustnie w mitach i legendach. Mieszkańcy tamtych terenów uważają polityków za postaci pożyteczne i trochę bajkowe, podobne do skrzatów czy elfów. W wielu domach do dzisiaj żywy jest zwyczaj modlenia się do polityków o korzystne ceny skupu, nową drogę czy placówkę pocztową. Panuje przekonanie, że ci dobrzy i uczciwi ludzie na pewno pomogą, jeśli tylko te modlitwy usłyszą.

Z badań wynika, że większość osób wierzących w uczciwość polityków nigdy takiego polityka nie widziała na oczy, a część z nich uważa nawet, że takie osoby w ogóle nie istnieją.

– Ciekawe, że fakt ten nie osłabia ich wiary, ale ją wzmacnia. Zdaniem tych ludzi, wierzy się w coś właśnie dlatego, że nie ma pewności, czy to istnieje, więc gdyby było wiadomo, że uczciwi politycy istnieją, wiara w nich nie byłaby potrzebna – wyjaśnia mój rozmówca.

Przyznaje jednak, że jest kilka potwierdzonych przypadków bezpośredniego kontaktu człowieka z uczciwymi politykami.

– Dwóch badanych zeznało, że zaobserwowało parę sztuk w niedostępnych rejonach wysokich Tatr. Trzeciemu jakiś uczciwy polityk mignął w telewizji. Niestety, osoba ta widziała tego polityka krótko, dlatego nie może potwierdzić, że był absolutnie uczciwy.

Polityka 13.2011 (2800) z dnia 25.03.2011; Felietony; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "96 proc. niewierzących Polaków"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Przelewy już zatrzymane, prokuratorzy są na tropie. Jak odzyskać pieniądze wyprowadzone przez prawicę?

Maszyna ruszyła. Każdy dzień przynosi nowe doniesienia o skali nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, ale właśnie ruszyły realne rozliczenia, w finale pozwalające odebrać nienależnie pobrane publiczne pieniądze. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powołał zespół prokuratorów do zbadania wydatków Funduszu Sprawiedliwości.

Violetta Krasnowska
06.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną