Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

O co chodzi w krykiecie?

Uważa się, że krykiet jest ojcem baseballa amerykańskiego. Obie gry łączy odbijanie piłki drewnianym kijem oraz punktowanie dzięki biegom w wyznaczonej strefie.

Grają dwie drużyny złożone z 11 zawodników. Gdy jeden z nich (bowler) rzuca piłką w stronę bramki, czyli trzech pionowych słupków (wicketa), rywal (batsman) ma za zadanie nie dopuścić, by cel został trafiony. Stara się odbić piłkę kijem i nim przeciwnicy rozlokowani na boisku (fielderzy) chwycą ją i trafią w wicketa, zamienia się miejscami z kolegą z zespołu, stojącym naprzeciwko, obok bowlera. Jedna zamiana miejsc to jeden punkt (run). Cztery runy dostaje się bez konieczności biegania, jeśli odbita piłka znajdzie się poza granicą boiska, a sześć – gdy opuści pole, zanim zetknie się z murawą. Celem drużyny bowlera jest wyeliminowanie wszystkich batsmanów rywala w jak najmniejszej liczbie rzutów. Batsmana można wyautować na wiele sposobów.

Najczęściej zdarza się to, gdy: odbita piłka zostanie złapana przez fieldera przed kontaktem z murawą; bowler bezpośrednio trafi piłką w bramkę; rzucona piłka uderzy w ochraniacze batsmana, zanim zetknie się z kijem, a sędzia uzna, że gdyby nie to, trafiłaby w wicketa; jeden z zawodników drużyny rzucającej trafi piłką w bramkę, nim rywale zdobywający runy znajdą się w wyznaczonej, bezpiecznej strefie. Wygrywa ten zespół, który zaliczy więcej runów. Boisko do gry ma kształt owalny, może mieć różne wymiary i na ogół 200 m obwodu. Piłka, zrobiona z korka, waży ok. 280 g i jest pokryta skórą z widocznymi szwami. Mecz sędziuje dwóch sędziów.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
O Polityce

Dzieje polskiej wsi. Zamów już dziś najnowszy Pomocnik Historyczny „Polityki”

Już 24 kwietnia trafi do sprzedaży najnowszy Pomocnik Historyczny „Dzieje polskiej wsi”.

Redakcja
16.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną