Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wspólnota życia i pracy

Stowarzyszenie Emaus z Krężnicy Jarej pod Lublinem działa od 1995 r. na wzór francuskiego Ruchu Emaus, założonego w 1949 r. przez katolickiego zakonnika ojca Piotra (zm. 2007 r.).

Pierwszą osobą, której pomógł ojciec Piotr, był niedoszły samobójca. Szybko pojawili się następni potrzebujący wsparcia. Tak narodziła się wspólnota życia i pracy. Wspólnoty Emaus działają dziś w 40 krajach. Podlubelski dom był pierwszym w Polsce. Członkowie wspólnoty pracują na swoje utrzymanie. Za złamanie regulaminu, np. picie, muszą ją opuścić. W ciągu ponad 15 lat przez ośrodek przewinęło się około 500 osób.

Prowadzący wspólnotę Zbigniew Drążkowski ocenia, że pełną samodzielność życiową osiągnęło 20–30 z nich. W Polsce jest zaledwie kilka stowarzyszeń, które prowadzą długotrwały trening do życia w samodzielności. Dysponują one kilkudziesięcioma miejscami. Szacuje się, że w Polsce samych bezdomnych jest 40 tys. Życiowo niezaradnych nikt nie próbował nawet policzyć.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Franciszek Pieczka, siła spokoju. „Trzeba mówić więcej dobrych słów”

Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej szanowanych polskich aktorów. W plebiscycie POLITYKI uznano go za jednego z najwybitniejszych powojennych artystów.

Janusz Wróblewski
27.09.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną