Społeczeństwo

Jak w kaplicy Kościół budowano

Z życia sfer

W okresie przedwyborczym PiS wzmaga czujność i tropi nieprawidłowości.

Czesław Sobierajski, lider PiS z sejmiku województwa śląskiego, ujawnił np. poważny przekręt w Rybniku, którego władze chcą podarować starostwu budynek dawnej szpitalnej kaplicy (ma w niej powstać muzeum).

Sobierajski nie godzi się na oddanie i desakralizację kaplicy. Nie wyobraża sobie także, aby ktoś w miejscu, gdzie stoi ołtarz i figury świętych, kładł jakieś eksponaty. Determinacja Sobierajskiego jest tym bardziej godna podziwu, że musi on bronić kaplicy nie tylko przed starostwem, ale i przed miejscowym arcybiskupem Zimoniem, który desakralizację kaplicy popiera, tłumacząc, że w obiekcie tym „od lat nie sprawuje się kultu”, wobec czego ustały racje, dla których został on erygowany.

Desakralizacyjne zapędy Zimonia dziwią Sobierajskiego, który napisał w tej sprawie list do marszałka Sejmu, posłów i senatorów. Sobierajski nie kryje, że „nawet za czasów komunistycznych nie odnotowaliśmy w Polsce takiego przypadku”. Zdaniem sympatyków Sobierajskiego przypadek ten potwierdza smutne zjawisko narastającej desakralizacji majątku narodowego, zaś fakt, że w zjawisku tym bierze czynny udział wysoki przedstawiciel hierarchii kościelnej, nie najlepiej świadczy o jego kwalifikacjach, także intelektualnych.

Sprawa rybnicka pokazuje, że PiS musi uważnie patrzeć na ręce nie tylko politykom PO rujnującym państwo, ale i duchowieństwu likwidującemu kościoły i kaplice. Czy Sobierajskiemu uda się odzyskać zdesakralizowaną kaplicę i ponownie ją zsakralizować? Jeśli tak, wcześniej czy później stanie przed problemem, czy przekazać ją z powrotem arcybiskupowi, czy też razem z kolegami z PiS założyć w niej jakiś nowy Kościół. Niestety są obawy, że będzie to Kościół wojujący, w dodatku mocno skażony syndromem oblężonej kaplicy.

Polityka 32.2011 (2819) z dnia 02.08.2011; Felietony; s. 4
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak w kaplicy Kościół budowano"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Kobiety na froncie

Rozmowa ze Swiatłaną Aleksijewicz, autorką bestsellera „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, o żołnierkach Armii Czerwonej

Paweł Sulik
15.06.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną