Społeczeństwo

Czy Orkiestra zniechęca do altruizmu?

Po XX finale WOŚP

W ostatniej dyskusji o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy jej przeciwnicy argumentują, że monopolizuje ona działalność charytatywną w Polsce. Osoby, które wspierają WOŚP, mają uważać, że zrobiły swoje i rezygnować z innych form wspomagania. Czy rzeczywiście tak jest?

Badania psychologii społecznej wskazują, że raczej nie. Ludzie często wnioskują o tym, jacy są, na podstawie tego, co robią. I niewiele potrzebują, żeby zmienić myślenie o sobie. Wrzucenie złotówki do puszki kwestora nie jest zbyt uciążliwe, ale może skłonić do myślenia „skoro przyłączyłem się do akcji, to chyba jestem osobą ceniącą dobro innych”. A to może już prowadzić do długotrwałych zmian zachowania. Na ile skutecznie? To zależy między innymi od tego, czy ktoś będzie traktować swoje zachowanie jako wynikające z własnego wyboru, czy też z zewnętrznych wpływów.

W przypadku WOŚP-u rzeczywiście część osób może dawać datek ze względu na normatywny wpływ społeczny, czyli poczucie, że w ten dzień powinno się mieć na kurtce czerwone serduszko. Przemiana postaw następuje jednak i wtedy, tylko jest trochę słabsza. Poza tym, WOŚP stanowi też świetną okazję do bardziej aktywnego włączenia się w działalność pomocową. Oprócz darczyńców są przecież osoby kwestujące czy organizujące lokalne atrakcje dla Orkiestry. Ich zdecydowana większość pracuje za darmo. To ludzie, którym Orkiestra umożliwia społeczne zaangażowanie, włączenie się w działanie dla dobra wspólnego, uczy wrażliwości. W tym właśnie leży wielki z niej pożytek.

Łukasz Warzecha, komentator „Faktu”, stwierdził w krytycznym wobec Orkiestry komentarzu: „wiem, jak funkcjonuje ludzka psychika. Człowiek zawsze lubi to, co jest łatwe. I łatwiej jest raz w roku wrzucić do puszki, niż chodzić codziennie do hospicjum”. Rzeczywiście łatwiej wrzucić złotówkę niż codziennie podejmować wysiłek wolontariatu w hospicjum. Tym, czego znawca ludzkiej psychiki nie dodał, jest fakt, że osoby, które zaangażowały się w pomoc dla WOŚP-u będą też prawdopodobnie częściej udzielać się w innych aukcjach pomocowych. W psychologii obowiązuje również pozytywna zasada od rzemyczka do koziczka.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

A gdyby internet przestał działać...

Z internetu korzysta już prawie połowa ludzkości. Co by się stało, gdyby pewnego dnia przestał działać?

Edwin Bendyk, Piotr Rutkowski
16.04.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną