Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Struci pracą

Prof. Christina Maslach z University of California w rozmowie z Marcinem Rotkiewiczem o tym, komu grozi wypalenie zawodowe.

Które zawody są szczególnie narażone na wypalenie?

Nie zostały dotąd przeprowadzone żadne duże międzynarodowe badania na ten temat, więc należy być ostrożnym formułując wnioski. Ja zajmowałam się głównie służbą zdrowia, a więc lekarzami i pielęgniarkami. Inni psychologowie badają nauczycieli. Być może te właśnie zawody są bardziej narażone na wypalenie, ale może być też tak, że wyłącznie im przyglądamy wnikliwie. I trudno się dziwić – w szpitalach ratuje się ludzkie życie, w szkołach uczy i wychowuje nasze dzieci.

Są natomiast zawody, w których wypalenie pozostaje całkowitym tabu - np. kościoły i kapłani. Niechętnie mówią też o tym korporacje. A przecież nie tak dawno mieliśmy doniesienia o fali samobójstw m. in. we France Telecom. Dopiero po tych tragicznych wydarzeniach, których oczywiście nie da się jednoznacznie powiązać z wypaleniem, zaczęto o tym problemie rozmawiać i tam go badać.

Czy są jakieś czynniki kulturowe, które sprzyjają wypaleniu? W niektórych krajach odnotowuje się więcej takich przypadków? Jak na przykład wygląda sytuacja w USA, gdzie ludzie bardzo dużo pracują, w porównaniu z Europą?

Niestety, znów liczba międzykulturowych badań na ten temat jest za mała, by wyciągać wnioski. Byłam niedawno na konferencji naukowej w Grecji, gdzie prezentowano wyniki prac sponsorowanych przez Unię Europejską i przeprowadzonych w dziewięciu krajach członkowskich. Przyglądano się tam szpitalom i wstępne wyniki rzeczywiście wskazują na różnice pomiędzy placówkami medycznymi w Rumunii i w Wielkiej Brytanii, na niekorzyść tych pierwszych.

Z kolei w krajach azjatyckich odnotowuje się mało przypadków wypalenia zawodowego. Podejrzewam, że nie dlatego, iż jest tam tak dobrze, tylko przyznawanie się do słabości ocenia się bardzo źle.

Czy liczba przypadków wypalenia zawodowego rośnie w ostatnich dekadach?

Niektórzy europejscy psychologowie piszą, że gdy prześledzi się literaturę z ubiegłych wieków, to termin wypalenie się w niej wprawdzie nie pojawia, ale występują opisy sugerujące istnienie takiego zjawiska.

 

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Łomot, wrzaski i deskorolkowcy. Czasem pijani. Hałas może zrujnować życie

Hałas z plenerowych obiektów sportowych może zrujnować życie ludzi mieszkających obok. Sprawom sądowym, kończącym się likwidacją boiska czy skateparku, mogłaby zapobiec wcześniejsza analiza akustyczna planowanych inwestycji.

Agnieszka Kantaruk
23.04.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną