Faworyci Euro 2012

Smoki i przyczajone tygrysy
Wielka trójka faworytów Euro 2012 to Hiszpania, Holandia i Niemcy. Ale w mistrzostwach Europy już nieraz zdarzał się skok po tytuł z drugiego planu. Przedstawiamy szanse 12 finalistów, którzy mają przyciągnąć kibiców i zapewnić sukces największej imprezie w historii Polski. Grupę A, w której zagramy, przedstawimy wkrótce.
Najdroższy piłkarz świata - Cristiano Ronaldo, Portugalia.
Andres Kudacki/AP Photo/EAST NEWS

Najdroższy piłkarz świata - Cristiano Ronaldo, Portugalia.

Grupa B

Dania
Skromni jak boczek

Mało kto widzi ich w ćwierćfinale, a trenera Mortena Olsena dobry humor nie opuszcza. Gościł w Warszawie dzień po tym, jak Barcelona rozbiła się o ścianę ustawioną przez Chelsea w półfinale Ligi Mistrzów, i zapytany, czy ta taktyka obronna jest dla niego inspirująca w perspektywie spotkań w Euro, odpowiedział bez wahania: – Nie ma mowy. W kraju by mi tego nie wybaczyli.

Przekonanie, że lepszego selekcjonera Dania nie może mieć – trwa tam niezależnie od wyników. Olsen pracuje z kadrą od 2000 r. Wciąż wierzy w potęgę tzw. futbolu totalnego i przenosi to na grę kolejnych pokoleń piłkarzy. Po nieudanym mundialu w RPA podziękował znudzonym i nie dość zaangażowanym. Kadrę trzeba było montować na nowo, znalazło się w niej miejsce i dla młodych głodnych, i dla nieco zapomnianych wcześniej. Eksperyment wypalił, Dania eliminacje skończyła na pierwszym miejscu, m.in. przed Portugalią.

Siłą tego zespołu jest entuzjazm oraz poskromione – na rzecz zespołu – gwiazdorskie ambicje. Jak Duńczykom idzie, to tylko im klaskać, choć ofensywne ustawienie to miecz obosieczny. Wiara, że jedyna droga do celu wiedzie przez atak, może okazać się naiwna, zwłaszcza gdy po drugiej stronie stają Niemcy czy Holendrzy. Na wszelki wypadek piłkarze Olsena, pytani o szanse, spuszczają wzrok. W końcu mówi się, że skromność jest tak duńska jak boczek.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną