Historia kostiumu kąpielowego

Jak plaża obnażała
Lada moment urlopowiczki świata ruszą na nadwodne piaski. W stringach, bikini, jednoczęściówkach, w klapkach, kremach, olejkach, filtrach, które stały się plażową rzeczywistością zadziwiająco niedawno.
Topless było kolejnym etapem ucieczki z niewoli materiału.
Ben Welsh/Corbis

Topless było kolejnym etapem ucieczki z niewoli materiału.

1913 r., zdjęcie plażowe z amerykańskiego atelier.
Courtesy Everett Collection/EAST NEWS

1913 r., zdjęcie plażowe z amerykańskiego atelier.

Raquel Welch w skórzanym bikini w filmie „Milion lat przed nasza erą”, 1966 r.
Rex Features/EAST NEWS

Raquel Welch w skórzanym bikini w filmie „Milion lat przed nasza erą”, 1966 r.

Pierwszym kostiumem kąpielowym była lniana koszula. Nie do kąpieli w morzu lub jeziorze, rzecz jasna – myśl o tak zagrażającej zdrowiu czynności nie przychodziła nikomu do głowy, były to miejsca stosowne dla ryb i syren, a nie dla ludzi. Lecz jeśli niewiasta musiała z jakichś ważnych i rzadkich powodów poddać się oblucji, wkładała ową koszulę, by uchronić swe oczy przed nieskromnym patrzeniem na własne ciało.

W połowie XIX w. lekarze zaczęli głosić, że od kąpieli nie zapada się na ciężkie choroby i nie umiera, a przeciwnie, pobyt u wód sprzyja zdrowiu. Należało wymyślić coś do kąpieli. Skonstruowano w tym celu suknię z długimi rękawami, zapiętą pod szyję z grubej czarnej wełny, pod nią szły czarne rajstopy, też wełniane, kryjące się w pantalonach do kostek tegoż koloru. Do tego buciki, kapelusz lub czepek i rękawiczki.

Kąpiel polegała na kucnięciu damy raz czy dwa w morzu i natychmiastowej rejteradzie do ubieralni pod osłoną niesionego przez służącą prześcieradła, bo pokazanie ciała oblepionego przez mokrą suknię było nieskromne. O pływaniu w tym odzieniu, obciążonym często na dole ciężarkami, żeby suknia nie unosiła się na wodzie, też nie było mowy, ale też nikt wówczas pływać nie umiał, nie wyłączając marynarzy.

Lecz i tak był to szalony przełom, bo uczciwa kobieta nałożyła pantalony – majtki z długimi nogawkami. Otulały one uda i były zszyte ze sobą dopiero w pasie, a brzuch i podbrzusze z pośladkami były gołe pod suknią. Ideą kobiecości była dostępność dla męża od razu i na żądanie.

Pantalony nosiły weneckie kurtyzany, żeby wzmóc przez to pożądanie w kliencie, który musiał wówczas za usługę zapłacić o jedną czwartą więcej. Prócz nich obowiązkowo artystki operowe w Paryżu, tancerki kankana i służące, gdy myły podłogi i okna. Mogły je nosić dziewczynki biegające w Lasku Bulońskim. Bezwstyd majtek do pół łydki, wykończonych koronkami, niwelowany był przez ich niewinność, ale do pierwszej komunii musiały już iść bez majtek. „Mamy nie powinny pozwolić, aby dziewczynka nosiła je w dniu, w którym przyjmuje tak ważny sakrament” – pisał „Journal des Demoiselles” na początku XIX w. Co było dla wszystkich oczywiste – Kościół zaciekle zwalczał majtki – bieliznę rozpusty.

Katarzyna Medycejska, bratanica papieża, miała ich kilka par, co prawda wkładanych tylko do jazdy konnej, ale jednak. Józefina Bonaparte, posiadając sukien kilkaset, miała dwie pary majt i nie wiadomo, kiedy je wkładała i po co.

Moda na krynoliny sprawiła, że pantalony uznano za nieodzowne. Wiry powietrza wytwarzane przez nie w tańcu mogły przyprawić damy o przeziębienie, wyjaśniał w 1861 r. wzięty francuski lekarz, bo w majtach niezszytych w kroku podbrzusze było gołe. Z tego również powodu w kleszczach gorsetu i przy spętaniu krynoliną dama nie byłaby w stanie poradzić sobie sama zdjęta nagłą potrzebą.

Trójkąty i tasiemki

Majtki zszyto najpierw z przodu, a z tyłu dopiero pod koniec wieku. Plaże stały się już wówczas koedukacyjne, w modzie była opalenizna i nauka pływania. W 1907 r., kiedy bez sukni i pantalonów było jeszcze jednak ani rusz, australijska aktorka i pływaczka Annette Kelleman pokazała się na plaży w czymś w rodzaju dzisiejszego body i została natychmiast aresztowana za obrazę moralności. Jak mogę pływać – broniła się – nakładając na siebie więcej ubrań, niż mieści się na sznurze do bielizny?

 

Czytaj także

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną