Paczka nadziei
„Kiedyś to byłem kimś. Nie takie byle co jak teraz” – dla mężczyzny w sile wieku to, że nie może utrzymać swojej rodziny jest bardzo trudne.
SZLACHETNA PACZKA
Materiały promocyjne

SZLACHETNA PACZKA

SZLACHETNA PACZKA organizowana jest po raz dwunasty.
Mariusz Borowiec/Materiały promocyjne

SZLACHETNA PACZKA organizowana jest po raz dwunasty.

Wśród PACZEK
Leszek Ogrodnik/Materiały promocyjne

Wśród PACZEK

Jerzy Dudek
Leszek Ogrodnik/Materiały promocyjne

Jerzy Dudek

Adian Zieliński
Łukasz Adamus/Materiały promocyjne

Adian Zieliński

Wolontariusze przy pracy
Karol-Leon-Pantelewicz/Materiały promocyjne

Wolontariusze przy pracy

Kilka lat temu pan Andrzej uległ wypadkowi, na skutek którego nastąpił u niego bezwład kończyn dolnych i górnych jednocześnie. Prawdopodobnie nigdy nie odzyska pełnej sprawności. Teraz wymaga całodobowej opieki, a rodziny nie stać na profesjonalną pomoc.

Jego żona Magda pracuje, dlatego ojcem często zajmuje się Patryk. Po lekcjach nie idzie z kolegami grać w piłkę, tylko szybko wraca do domu, bo trzeba zająć się tatą.  Na utrzymanie domu i leczenie męża pani Magda wydaje miesięcznie 1048 złotych. Na pozostałe wydatki, czyli jedzenie i odzież, zostaje jej 400 złotych. Patryk jest dzielnym chłopcem, nie wymaga od mamy niczego. Rozumie, że teraz brakuje im pieniędzy.

„Chciałbym dostać pastę do zębów o smaku gumy do żucia” mówi, gdy wolontariuszka pyta go o marzenie.  I żelki. Nie jadł słodyczy od dawna. W maju pójdzie do Pierwszej Komunii, dlatego pani Magda chciałaby dostać  garnek w którym ugotuje dla rodziny rosół. I głębokie talerze, bo dziś rodzina ma tylko jeden.

Bieda, której szukamy

Miesiąc temu wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI ruszyli szukać niezawinionej biedy. Przeszli dziesiątki kilometrów, zapukali do tysięcy drzwi, przeprowadzili godziny rozmów i wypełnili dziesiątki tysięcy stron ankiet.

-Wolontariusze są jak detektywi, bo znalezienie tych, którzy nie krzyczą o tym jak im źle nie jest łatwym zadaniem – mówi Ewa, wolontariuszka.- Prawdziwa bieda często się ukrywa. Chcemy znaleźć ludzi, którzy wstydzą się poprosić o wsparcie i dać im trochę nadziei na lepszy czas – dodaje.

Obecnie w Polsce żyją dwa miliony ludzi, o których nie wiadomo, za co kupują chleb. Na co dzień o nich nie myślimy.  Każdy biedny jest dla nas takich sam: szary, z podkrążonymi oczami, pewnie topi smutki w alkoholu, pewnie nigdy nie pracował, a biedę wyniósł z domu. Ale wystarczy wejść do kilku mieszkań by spotkać osoby, które popadły w biedę z powodu zdarzenia losowego, rodziny wielodzietne, osoby niepełnosprawne, schorowane oraz starsze i samotne, nie będące już w stanie znaleźć żadnego zatrudnienia. Bieda ma wiele twarzy, a za każdą nich stoi historia, która równie dobrze może przydarzyć się nam.

Jesteś potrzebny!

Wolontariusze SZLACHETNEJ PACZKI już odnaleźli najbiedniejszych w swojej okolicy, zdiagnozowali ich sytuację i zapytali o konkretne potrzeby. Od 17 listopada, przez trzy tygodnie,  na stronie www.szlachetnapaczka.pl można wybrać rodzinę i przygotować dla niej konkretną i mądrą pomoc. 

Hasło Szlachetnej Paczki 2012, „Zostań bohaterem i zmieniaj świat na lepszy” – to zachęta do wyjścia z tłumu, by wreszcie zmienić otaczający nas świat. Bohaterstwo polega na przekroczeniu swoich spraw i zaangażowania się na rzecz innych.

 - Dążymy do świata, w  którym ludzie są na siebie otwarci i życzliwi. Pomagają tym, którzy znaleźli się w potrzebie, próbują ich zrozumieć. – mówi ks. Jacek Stryczek, pomysłodawca SZLACHETNEJ PACZKA – Chodzi o to, żeby przestać patrzeć na świat przez szybę z własnego ciepłego domu, ale otworzyć okno, wyjść i zaangażować się. My w Paczce już to robimy, teraz zapraszamy, żeby zmieniać świat razem z nami!

SZLACHETNA PACZKA organizowana jest po raz dwunasty. Tylko w ubiegłym roku wartość pomocy przekazanej w paczkach przekroczyła 18 milionów złotych. W akcję zaangażowało się prawie 150 tysięcy darczyńców, w tym wiele znanych osób -  Para Prezydencka Bronisław i Anna Komorowscy, Jerzy Dudek, siostry Radwańskie, polscy mistrzowie olimpijscy i liczne kluby piłkarskie. Akcji pobłogosławił także Ojciec  Święty, Benedykt XVI.

Projekt można też wesprzeć finansowo poprzez wpłaty na konto lub wysłanie charytatywnego SMS o treści PACZKA pod nr 75465 (5 PLN + VAT.)

www.szlachetnapaczka.pl

Ważne tematy społeczne

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj