Lipno pokochało Polę Negri

Lipnianki
To za sprawą Poli Negri Dorota Łańcucka zdobyła kilka ważnych w życiu rzeczy. W tym pasję i fotel burmistrza Lipna.
Pola Negri spędziła w Lipnie zaledwie pierwszych pięć lat swojego życia. Potem jej domem była Warszawa, Berlin, Stany Zjednoczone, Francja.
EAST NEWS

Pola Negri spędziła w Lipnie zaledwie pierwszych pięć lat swojego życia. Potem jej domem była Warszawa, Berlin, Stany Zjednoczone, Francja.

Przyznaje, że fascynacja Polą Negri nie narodziła się tak od razu. Właściwie dopiero wtedy, kiedy na dobre zaczęli w Lipnie zbierać dokumenty, pamiątki, studiować życiorys najsłynniejszej polskiej gwiazdy niemego kina. Taka praca, już prawie naukowa, historyczna, sprawia, że rodzi się w człowieku pasja. Potem człowiek uważa, że wie już wszystko. I nagle dzwoni koleżanka i mówi: słuchaj, o tym nie wiedziałyśmy, i okazuje się, że to nie koniec. Dorota Łańcucka filmy Poli Negri zna teraz niemal na pamięć, pokochała nieme kino i tamtą magiczną epokę.

Co po Poli

Zaczęło się dość prozaicznie. Od konkursu na projekty obywatelskie. Miały dotyczyć lokalnej historii, budować tożsamość małej ojczyzny, wskrzeszać pamięć o zapomnianych bohaterach. Dla najlepszych obiecano dofinansowanie 1,5 tys. zł. Szkoda byłoby nie spróbować. Właściwie od razu było jasne, że Pola Negri nadaje się świetnie. W Lipnie, niespełna 15-tysięcznym miasteczku na ziemi dobrzyńskiej, między Toruniem, Płockiem i Włocławkiem, urodził się też, co prawda, aktor i reżyser Wincenty Rapacki i Leszek Balcerowicz, a kształcił Lech Wałęsa, ale gdzie im do emocji, jakie budzi gwiazda kina niemego.

Wszyscy mieszkańcy miasteczka wiedzieli, że tu właśnie się urodziła i spędziła dzieciństwo, na stronie internetowej urzędu miejskiego widniał już napis „Lipno miasto Poli Negri”, ale poza tym o Poli i po Poli nie było nic.

Wykorzystałeś swoją miesięczną pulę 10 tekstów z POLITYKI dostępnych nieodpłatnie w naszym serwisie.
Pełną treść tego i wszystkich innych artykułów otrzymasz wykupując dostęp do Polityki Cyfrowej.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną