Społeczeństwo

Twarze roku

Ten rok będzie ich

Jeden z ludzi roku, Mario Draghi - najbardziej wpływowy człowiek roku. Jeden z ludzi roku, Mario Draghi - najbardziej wpływowy człowiek roku. Daniel Roland/AFP / EAST NEWS
W noworocznym wydaniu POLITYKI nasz specjalny cykl: Ludzie i Wydarzenia Roku. Poznajcie bliżej tych, o których w 2013 r. będzie się mówiło – patronów roku, wpływowych polityków, ludzi biznesu, kultury, nauki i sportu.
Polityka

Na szczególną uwagę zasługuje historia prof. Jana Czochralskiego – obok Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie najczęściej wymienianego w świecie polskiego uczonego, oskarżonego o współpracę z Niemcami i zrehabilitowanego dopiero w 2011 r. Sejm ogłosił go Patronem Roku 2013, a Marek Henzler na łamach najnowszej POLITYKI przypomina skomplikowane losy „praojca elektroniki”.

Ale to będzie także Rok Lutosławskiego, którego postać przybliża Dorota Szwarcman, i Rok Powstania Styczniowego z 1863 r. – dlatego warto poznać historię niejako symbolu tego wydarzenia – carskiego oficera i polskiego bohatera zarazem, Romualda Traugutta.

W nowym numerze nie zabrakło także opowieści o ludziach, od których decyzji będzie zależeć światowa polityka, kondycja gospodarki czy pokój na Bliskim Wschodzie – takich jak Mario Draghi, najbardziej dziś wpływowy człowiek w Europie, czy premier Izraela Beniamin Netanjahu.

W tym roku szykują się głośne powroty: Arnolda Schwarzeneggera na ekrany czy Pepa Guardioli na ławkę trenerską, dlatego przypominamy, jak budowali oni swoje kariery i zyskali światową sławę.

A skoro o sławie i karierze mowa – prezentujemy także siódemkę zdolnych polskich aktorów, których w tym roku będziemy podziwiać na scenie oraz na małym i dużym ekranie.

To ich będziemy oglądać i o nich słuchać.

Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Mama transpłciowego dziecka: Mój syn czuje, że w Polsce jest nikim

Nie czarujmy się, że Polki i Polacy na pstryknięcie palcami zrozumieją, co to znaczy transpłciowość. Ale Pawłowicz i Kaczyński paradoksalnie przyczyniają się do edukacji społeczeństwa – mówi Ewelina Słowińska, mama Saszy, aktywistka fundacji Trans-Fuzja.

Mateusz Witczak
12.04.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną