Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Co to będzie

Z życia sfer

Polityka
Z racji bolesnych doświadczeń historycznych Polacy w sposób naturalny wyczuleni są na nadnaturalne znaki, zwiastujące nadzwyczajne wydarzenia.

Ostatnio pojawiły się aż dwa takie znaki – uderzenie pioruna w watykańską bazylikę i wybuch meteorytu nad Czelabińskiem. O ich wyjaśnienie poprosiliśmy eksperta, wybitnego specjalistę w dziedzinie astrologii i parapsychologii prof. Jana Zgwiaździńskiego.

– Panie profesorze, mówi się powszechnie, że pierwszy z tych znaków zapowiada wybór Afrykanina na papieża, a drugi – koniec świata. Toczy się jednak spór w kwestii sekwencji czasowej tych wydarzeń. Jakie jest pana zdanie?

– Znaki nigdy nie wskazują na to, na co z pozoru wydają się wskazywać. Inaczej wszyscy mogliby przewidzieć wszystko i łatwo przewidzieć, co by z tego wynikło. Zauważył pan, że jeden z tych znaków pojawił się na zachodzie, a drugi na wschodzie? To oznacza, że coś ważnego zdarzy się pośrodku, czyli w Polsce.

A więc była to zapowiedź rekonstrukcji gabinetu Donalda Tuska?

– Tę zapowiedział sam Donald Tusk. Znaki każą oczekiwać rekonstrukcji gabinetu dużo ważniejszego niż przejściowy rząd Tuska.

– Czyli chodzi o rząd premiera Glińskiego? Istotnie, po zapowiedzi, że wejdą do niego profesorowie Rybiński i Modzelewski, rozwiązał się worek ze spekulacjami na temat jego składu i obsady innych kluczowych stanowisk w państwie. A więc rząd jeszcze nie został skonstruowany, a już rekonstrukcja? Czy zechciałby pan uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć, kto naprawdę znajdzie się w tym historycznym gabinecie?

– Na pewno nie sprawdzą się żadne przewidywania, które się pojawiły.

– Jak to, nawet pewniaki? Prof. Krystyna Pawłowicz na ministra kultury, Antoni Macierewicz na ministra transportu i prezesa PLL Lot, Adam Hofman na ministerstwo prawdy, Witold Waszczykowski – ministerstwo wojny?

– Nic z tych rzeczy.

Może chociaż Rybiński i Modzelewski zostaną?

– O Modzelewskim szkoda gadać, Rybiński też poleci. W rządzie fachowców trzeba mieć prawdziwą umiejętność przewidywania. Rybiński przewidywał rozpad strefy euro i nic z tego nie wyszło. Ale to nie koniec zmian.

– Jak to, przecież tam nikogo więcej już nie ma?

– Gliński.

– Też poleci?

– Czytał pan jego charakterystykę we wniosku o wotum nieufności? Co tam jest napisane na temat znajomości języków?

– „Biegle włada językiem angielskim i rosyjskim, a w stopniu podstawowym – niemieckim i francuskim”.

– No właśnie, biegła znajomość rosyjskiego kompromituje człowieka w stopniu, którego nie zrównoważy słaba znajomość niemieckiego. Prezes Kaczyński w porę to spostrzegł i ma już nową kandydaturę. Człowieka, który naprawdę potrafi przewidywać.

Czy może pan nam zdradzić, komu zaproponował objęcie schedy po Glińskim?

– Wrodzona skromność nie pozwala mi odpowiedzieć na to pytanie.

redaktor zastępczy J.P.

Polityka 08.2013 (2896) z dnia 19.02.2013; Felietony; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Co to będzie"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Rynek

Kim pan jest, panie W.? Skąd się wziął i na czym dorobił cichy bohater afery taśmowej

Cała Polska usłyszała o zeznaniach Marcina W. Najpierw, że Marek Falenta sprzedał Rosjanom słynne „taśmy prawdy”; potem, że Michał Tusk przyjął 600 tys. euro łapówki. Ale równie ciekawe jak zeznania są biznesy Marcina W. I jego związki z CBA.

Marek Czarkowski
05.12.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną